Přidejte do kompostu dvě důležité přísady: vylepšíte tak jeho kvalitu a urychlíte i jeho rozklad. Fungují spolehlivě

Co dělat s kompostem na podzim

Nemyslete si, že sklizením úrody máte od práce na zahradě pokoj, naopak, spoustu práce na vás stále ještě čeká. Mezi nimi například přeházení kompostu, díky čemuž ho provzdušníte a probudíte mikroorganismy, které se přívodem vzduchu aktivují a zvýšíte také rychlost rozkladu. Přeházení kompostu můžete dělat do doby, než začne mrznout, do té doby dejte přednost jiným zahradním pracím, které nepočkají.

1. Kamenná moučka je zcela přírodní poklad pro všechny zahrady

Kamenná moučka je 100 % přírodní produkt a vyrábí se drcením čediče, který jako sopečná hornina je velmi bohatý na důležité prvky potřebné pro zdravý růst rostlin. Její používání se naštěstí do zahrad vrací a jsou tedy velmi důležitým doplňkem minerálů. Tradiční a dostupnější je dolomitický vápenec, zdroj vápníku a hořčíku. Vápník je v kompostu velmi potřebný, protože bakterie podporuje v práci a upravuje pH kompostu. Do kompostu můžete dávat také drcené vaječné skořápky nebo mletý vápenec a dodáte tak velké množství důležitých složek. Kamenné moučky vypadají trochu jako cement a jejich použití je velmi snadné, zkrátka jimi kompost poprášíte a zamícháte. Kamenné částečky dobře absorbují vodu a díky tomu i kompost či půda na záhonech zadržuje více vlhkosti.

2. Topíte dřevem? Tak rozhodně nevyhazujte popel, byla by to vážně škoda

Dřevěný popel, který vám zůstane v krbu, je dalším přírodním zdrojem důležitých minerálů a ty uvolňuje mnohem rychleji, než kamenné moučky. Musí se ale jednat pouze o popel ze dřeva, pokud v krbu pálíte cokoliv jiného, už nebude mít pozitivní vlastnosti. Na kompost dřevěný popel opět důkladně rozprášíte a promícháte, ale tak, aby nikde nezůstaly nějaké slepence nebo hroudy popela. Pokud totiž případné hroudy nerozmělníte, v kontaktu s vodou se vytvoří draselný louh, který je škodlivý pro mikrobiální život a ovlivní i rozklad kompostu.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada