Okrasné trávy teď rozdělte: získáte tím hned dvě výhody, které vám ušetří peníze

Okrasné traviny patří mezi trvalky, takže na jednom stanovišti nám vydrží řadu let. Pokud tedy nevymrznou, nenapadne je nějaká houbová choroba či je neumoříme suchem nebo naopak přelitím. Každopádně do zahrady vnášejí pohyb a vzdušnost, řada z nich se, díky své výšce, hodí především jako solitéra, nižší druhy pak se pěstují v záhonech mezi ostatními trvalkami, které krásně doplňují.

Kdy se stříhají okrasné trávy?

Odumřelé listy travin se řežou vždy na jaře, nikdy je nesmíte řezat ještě na podzim, kdy se pouze svážou do snopu. To vám ostatně na našich stránkách neustále připomínáme, i tak se ale najdou tací, kteří je seříznou ještě před zimou a na jaře se pak strašně diví, proč traviny neobráží. Nyní v dubnu, kdy již většina z nich krásně obráží byste měli mít traviny již ostříhané a pokud nemáte, nic se neděje, udělejte to nyní. Při pozdějším střihu však dejte pozor na nově rašící listy, abyste je nepoškodili.

Omlazovací kúra pro traviny vám ušetří peníze

Jakmile traviny raší, je dobře patrné, jaká část rostliny během zimy odumřela. A právě teď je tedy vhodná doba i pro jejich rozdělení. Travinu, která je třeba hodně rozrostlá nebo je její část odumřelá, vyryjte. Odumřelou část odstraňte a vyhoďte na kompost či do bioodpadu a zdravou, svěže zelenou, opět vysaďte. V případě, že máte travinu hodně rozrostlou, rovněž ji vyryjte, rycími vidlemi nebo rýčem rozdělte klidně na více částí a ty opět vysaďte na vhodné místo. Díky tomu ušetříte spoustu peněz, protože nové jedince si vytvoříte sami a nemusíte je kupovat.

Které traviny je dobré dělit?

Mezi ty nejčastější druhy travin, kterým omlazení velmi prospívá, patří především dochany (Pennisetum sp.), nejvíce se rozrůstá druh dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides), dále omlazení proveďte u ozdobnice (Miscanthus sp.), kostřavy (Festuca sp.) či ostřice (Carex sp.).

Kam zasadit okrasné trávy

Pokud přemýšlíte, kam vysadit nově získané jedince, můžete je vysadit přímo mezi vyšší trvalky do trvalkového záhonu. Velmi dekorativní je například dochan ve spojení s echinaceou, rudbékií či sporýšem (Verbena sp.). Především u dochanů si dejte pozor, jaký druh vybíráte, například k terase se hodí spíše nižší kultivar dochanu psárkovitého s roztomilým názvem „zakrslý králíček“ neboli ´Little Bunny´, který nedorůstá tak velkých rozměrů jako jeho starší brácha a můžete k němu bez problémů vysadit i jiné rostliny, které nebude v jejich růstu nijak omezovat, například levanduli. Traviny jsou, ve většině případů, odolné vůči suchu, takže se také často vysazují do štěrkových záhonů spolu s ostatními, suchomilnými rostlinami nebo do nádob na terasu či balkon, kam praží slunce. Zde dobře vyniknou hlavně zmiňované dochany a ozdobnice.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada