Nejkrásnější podzimní trvalky dle principu harfy a bubnu: budete ohromeni. Vysaďte si v zahradě kortadérii nebo dochan

Trvalkový záhon
Info ikona

Při výsadbě trvalek v několika patrech rostliny lépe vyniknou a navzájem si nestíní.

Jak kombinovat podzimní trvalky dle principu harfy a bubnu?

Jak správně nakombinovat rostliny, aby vznikl harmonický a zároveň kontrastní záhon? Tím se již zabýval zahradnický filozof Karl Foerster, který srovnával kombinaci filigránských trav a silných kvetoucích listnatých trvalek souhrou „harfy a bubnu“. Zkuste se tedy i vy vžít do pocitů tohoto moudrého muže a vysadit si jemné trávy jako dochan vedle hrubších trvalek typu náprstník. Díky tomu vytvoříte na svém záhonu napínavý kontrast a harmonickou souhru barev. Pokud ještě nejste plně rozhodnuti, jaké trvalky vybrat, představíme vám ty nejkrásnější podzimní trvalky.

Jaké trvalky se sází na podzim? Kombinujte vyšší trvalky s travinami

1. Třapatka (Echinacea purpurea) je nejoblíbenější trvalkou, která nevyžaduje vůbec žádnou péči. Dorůstá výšky 70 cm, miluje slunce a kvete od července do srpna.

2. Kostřava (Festuca cinerea ´Elijah Blue´) je nižší, okrasná travina s hustými kompaktními trsy a je plně mrazuvzdorná. Hodí se jak na záhony, tak do truhlíků.

3. Ozdobnice čínská (Miscathus sinensis ´Strictus´) je okrasná travina dorůstající až do 160 cm, miluje slunce a je možné ji vysadit do nádob na balkon jako pohledovou clonu.

4. Podzimní astra (Aster novi-belgii) je opět klasická, podzimní trvalka, naprosto nenáročná, dlouze kvetoucí a hodí se rovněž jako trvalka k řezu.

5. Třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida ´Goldsturm´) jako trvalka s velkými, až 10 cm širokými květy, kvete v druhé polovině léta až do podzimu a patří mezi trvalky sloužící jako potrava pro včely.

6. Kortadérie pampová (Cortaderia selloana ´Evita´) je robustní travina dorůstající v době květu až do výšky 250 cm. Z tohoto důvodu se používá jako velmi dekorativní solitéra, kvete od září do října a její květenství může být barvy bílé i růžové.

7. Levandule (Lavandula angustifolia) je oblíbená především pro svoji vůni a zářivě modré klasy květů. Je vcelku nenáročná, jediné co nesnáší, jsou přemokřené půdy, takže levanduli nechte vždy raději vyschnout, nežli byste to s její zálivkou přehnali.

8. Náprstník červený (Digitalis purpurea) kvete od července do září, jeho květenství může být dlouhé až 120 cm a nést až 35 purpurových květů.

9. Sasanka japonská (Anemone japonica) vykvétá v druhé polovině léta a kvete až do podzimu. Preferuje spíše polostín a kyselé, vlhké půdy. Květy sasanek japonských jsou bílé, růžové červené a poloplné.

10. Dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides ´Hameln´) je velmi a oblíbená dekorativní travina, využívá se například jako lem k zahradnímu bazénu. Má tmavě zelené listy a husté trsy s latami.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada