Bazénová sezona začíná

Správně zazimovaný bazén ušetří svému majiteli na jaře mnoho práce. Přesto je nutné zbavit ho utopeného hmyzu, listí a usazenin a ostatních mechanických nečistot a poté doplnit vodu a chemicky ji ošetřit.  
 
Základ úspěchu: čištění  
 
Nečistoty plovoucí na hladině snadno posbíráte síťkou na tyči. Větší nečistoty a usazeniny u dna vysajte bazénovým vysavačem, postupujte přitom opatrně, aby se nečistoty ve vodě opět nerozvířily. Následuje vyčištění dna a stěn bazénu měkkým kartáčem. Ten však většinou nestačí, na odmaštění ploch a uvolnění vodního kamene bude nutné použít chemii.

Kompletace rozvodů 

Těsnicí kroužky ve spojích namažte silikonovou vazelínou, aby se spoje při utahování nedeformovaly. Po naplnění potrubního systému vodou a odvzdušnění zkontrolujte všechny spoje a utěsnění. Spolu s čerpadly, filtry a dávkovači chemikálií můžete připojit i rozvod ohřevu vody. Následuje kontrola a doplnění, případně výměna pískové náplně filtru. Do skimmeru vložte síťku na zachycení nečistot.

Kontrolu všech spojů je nutné opakovat alespoň jednou za týden, protože vlivem teplotních změn a tlakovým namáháním se může některé těsnění uvolnit, a voda pak bude prosakovat do okolí.

Chemické ošetření

Po doplnění bazénu na běžnou výšku hladiny a zapnutí filtračního zařízení je čas na první dávkování, které způsobí „chlorový šok“. Při něm se zlikvidují organické nečistoty. Pokud je voda zakalená, použijte vločkovač. Ten způsobí shluknutí drobných nečistot, které by filtr propustil. Vysrážené jemné částice nechte usadit a pak je vodním vysavačem odsajte ze dna.

Změřte koncentraci zbytkového chloru, a pokud je třeba, upravte ji. Koncentrace by neměla přesáhnout hranici 0,3 mg/l. Buďte přitom opatrní, při nadměrném použití chlorových přípravků nebo při vypnutém oběhu vody může lokální vysoká koncentrace chloru poškodit povrch bazénu či způsobit rychlou korozi kovových částí. Silné působení chloru také přispívá ke změně barevnosti dna a stěn bazénu. 

Kontrola tvrdosti 

Tvrdost vody by se měla pohybovat v rozmezí 7–12 °N, a v žádném případě nepřekračovat hranici 18 °N. Rozpuštěné minerální látky, především hořečnaté a vápenaté soli, při vyšších hodnotách způsobují vznik usazenin a tvorbu zákalu. 

Testovací sada
Info ikona

V bazénové vodě je nutné pravidelně kontrolovat stav pH a obsah chloru.

Filtrační systém

Při úpravách vody po jarním zprovoznění bazénu nechte běžet filtrační systém. Krátké přestávky využijte pro vyčištění a propláchnutí filtrů, případně pro výměnu filtrační náplně. Jinak filtrační systém nechte v provozu několik dnů – chemické prostředky na úpravu vody se ve vodě rovnoměrně promíchají a voda se lépe vyčistí. Po několika dalších dnech dolaďte pH vody na 6,8–7,6, ideálně 7,0–7,4. Přibližně jednou týdně byste měli kontrolovat hodnotu pH i při použití jiných prostředků na úpravu kvality vody, jako jsou UV lampy, ionizátory či solnizátory. 

Nečekané situace

Při zprovoznění bazénu se může stát, že se voda výrazně zabarví nebo zakalí. Zpravidla to nesvědčí o žádné chybě – to jen voda reaguje na chemické prostředky, které jste použili. Pokud jste dodrželi doporučené postupy a dávkování, většinou stačí několik dnů trpělivosti a voda se vyčistí.V případě velkého znečištění pomůže propláchnutí filtrů nebo výměna filtračních náplní. 

Při odzimování bazénů se také může nečekaně změnit počasí, teplota skokově klesne a dojde třeba i na noční mrazíky. V takové případě zakryjte bazén plachtou a nechte filtraci nepřetržitě zapojenou, aby voda cirkulovala a nezamrzla v potrubí.

Čistý bazén
Info ikona

Při úpravách vody nechte běžet filtrační systém – chemické prostředky se rovnoměrně promíchají.

Kterou chemii zvolit? 

  • Chlorová – příznivá cena, jednoduché dávkování, silný dezinfekční účinek. 
  • Bezchlorová  varianta vhodná pro alergiky a lidi citlivé na chlor. Je mírně dražší než chlorová chemie, má však dlouhodobější účinek. Voda udržovaná tímto způsobem je bez zápachu (peroxid vodíku, koloidní stříbro). 
  • Kyslíková – přípravky mají slabší dezinfekční účinek ve srovnání s chlorovou chemií, vyšší pořizovací náklady, nutnost pravidelného a přesného dávkování. Hodí se především pro interiérové bazény a vířivky.  

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada