Téměř hektarová bronzová zahrada roku 2022 v Herolticích: Podívejte se na obrovský kontrast, který zahradní architekti dokázali proměnit v harmonii

Když přijíždíte do Heroltic od severu, upoutá vás stavba rozsáhlého domu. Od lesa se odpojují tři remízy jako ze starých dob, kdy krajině ještě nevládlo průmyslové zemědělství, které dalo ploše jiný rozměr. Dům samotný překvapí svou rozlehlostí, a především kontrastem vůči krajině kolem. Tvořit zahradu pro takový objekt je velmi složité, protože velikost domu neumožňuje běžnou malou zahrádku s romantickými zákoutími. Úkolem krajinářského architekta bylo skloubit architektonický rozmach orlího hnízda s pohodlím a intimitou pobytu v zahradě. Bylo nezbytné vzít do hry širší okolí a prolnout dva světy: kulturní krajinu a městskou vilu. Kontrast je to obrovský, ale působí harmonicky. Moderní městské prvky laděné v bílých a betonových odstínech se snaží najít společnou řeč se skutečnou krajinou louky a remízů. Návrh využil hozenou rukavici a celek tvoří mimořádně zajímavé dílo.

Petr Mičola

Místo: Heroltice

Autoři projektu: Atelier Partero s.r.o.

Zhotovitel: Ing. Zdeněk Selucký a Kateřina Pešlová (mezi břehy s.r.o.)

Termín realizace: 2019/2020

Rozsah díla: 9 320 m2

 

Heroltice
Info ikona

Rozsáhlá terasa byla redukována na nezbytné minimum a velkou část mezi krajinou a pobytovou plochou byl ponechán trávníku. Terasa je kombinací dlažby a štěrkových záhonů. Když stojíte na ploše, máte dojem, že jste na střeše moderního mrakodrapu, který se celý propadl do země a stal se součástí úplně jiného světa.

Autoři projektu z Ateliéru Partero s.r.o. o zahradě

"Bylo nám ctí setkat se při navrhování této zahrady s měřítkem a silou přírody. Dům majitelů je jako blok zasazený do zvlněné krajiny. Minimalistická architektura tady tvoří ostrý předěl, jakousi hráz ve svahuNašim úkolem bylo na dům navázat a obklopit ho zahradním prostředím funkčně, příjemně a s citem k okolnímu prostředí. Dům má srůst s místem, navázat na okolí, má se citlivě přitáhnout k terénu. Už ze zadání bylo jasné, že majitelé mají k místu hluboký vztah. Co víc si přát než bydlení v místě, které má člověk rád. Díky ohleduplnému přístupu a pochopení měřítka navrhovaného domu se podařilo scelit parcely tak, aby se zde dům netísnil. Výsledný pozemek o rozloze téměř jednoho hektaru má velikost a prostor právě adekvátní k takto luxusnímu domu. Dům v jednoduché hmotě a neutrálních barvách je sice velký, díky měřítku okolí však v krajině zůstal vlastně „malý“. Stavba objektu byla omezena jen na část velkého pozemku, a tak zůstala značná plocha neponičená stavebními pracemi."

 

Dům i zahrada kladou důraz především na funkci

Objekt i zahrada vznikaly s jasnou představou a životní zkušeností klientů. A je vidět, že život vykrystalizoval potřeby této rodiny opravdu na to nejzákladnější. Nenajdeme tu žádnou funkci navíc, jen to, co majitelé od bydlení skutečně očekávají – zahradu a dům pro život. A tak je i nám – zahradním architektům – dopřán kus luxusu a volnosti, protože každá z těch pár věcí, terasa, posezení, gril, ohniště a lavička, si rychle najdou ideální pozici a zbytek zahrady musí prostě jen zůstat krásný, oku lahodící, pohodlný, přírodní…

Zahrada s okolní krajinou splývá postupně a zcela nenásilně

Blok domu zde leží jako cihla, která vyrovnává trojúhelník louky nad ním. Původní terén je šikmý, na okraji zahrady se rozpouští les a po svahu „tečou“ meze, mezi nimi jen louka a suchá společenstva. V původních mezích jsme navrhli nezbytné probírky, redukce a dosadby, ale už jen za těch pár let od realizace není znát žádný zásah a místo dál působí přirozeně. Tak jako se návrh obešel bez zbytečných funkcí, obešel se i bez dekoru. Vše zůstává v duchu minimalismu ladící s domem, ve velkých plochách, čistých liniích, dlouhých křivkách. Jen záhonům u domu a v jeho předprostoru jsme dopřáli více textury a barev v podobě trvalkových záhonůSplynutí zahrady s přírodou probíhá pozvolna – od kultivovaných a osázených partií v bezprostřední blízkosti domu přes zavlažovanou část trávníku, která volně přechází v louku, do níž zabíhají „prsty“ mezí, keřových skupin, až po porosty na okraji lesa, kde prolínání končí. Les za pozemkem zůstane lesem a snad to tak dlouho vydrží.

Terasa u domu je kombinací dlažby a štěrkových záhonů

Terasa se natahuje od domu v podobné délce, jako se meze napínají v opačném směru od lesa. Velký formát dlažby střídají ostrovy trvalek, tu a tam je zde místo pro „vodní mísu“ nebo grill. Tento barevný záhon funguje jako šev mezi domem, terasou a zahradou. Terasa je místem pro pobyt, relax, společenská setkání a zábavu všeho druhuTrávník a louka v šikmém svahu je pak vítaným uvolněním prostoru. V létě sebou jen tak plácnout do trávy, v zimě je to zase skoro na lyže. Okraj pozemku zůstal bez plotů anebo si vystačil jen s plotem „neviditelným“, který neruší obyvatele domu, ani obyvatele okolní krajiny. V detailu je zahrada vysoce sofistikovaná a funkční. Celek však není vyumělkovaný. V přírodě je také vše důmyslně promyšleno tak, aby nic nebylo zbytečné či na okrasu. Příroda má zkrátka dobře fungovat, jako funguje tato zahrada, jednoduše, prostě a přirozeně. Nemá být gestem moci, je to poklona okolní krajině.

Text a foto: Atelier Partero s.r.o.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada