Vánoční inspirace: vyrobte si krásný vánoční svícen na štědrovečerní stůl krok za krokem

Do Štědrého dne zbývá ještě pár dnů a vy tak máte stále spoustu času vyrobit si svůj vánoční svícen. S trochou trpělivosti a naším návodem to jistě zvládnete. Pomůcky pro jeho výrobu většinou budete mít doma, někdy ale lze i improvizovat, záleží na vaší fantazii. Takže, co vše si musíte pořídit pro výrobu svícnu?

Co vše potřebuji pro výrobu svícnu: klidně napište Ježíškovi

Pomůcky a nářadí, které potřebujete, využijete při každém aranžování a tvorbě s rostlinami, takže pokud je doma ještě nemáte, rozhodně zvažte jejich koupi nebo napište Ježíškovi.

Potřebujete větvičky z jehličnatých stromů, v našem případě máme thuje, jalovec a trochu jedle, nicméně vy použijte to, co máte na zahradě vy, soused nebo najdete někde v okolí vašeho domova. Pro ozelenění svícnu využijete jehličnany a stálezelené dřeviny, kromě smrku, a to jak smrku ztepilého, tak stříbrného, ten by vám totiž doma v teple brzy opadal. Dále potřebujete misku, tuto od firmy Oasis používají profesionální floristé a lze je zakoupit i v hobbymarketu, ale lze použít i jakoukoliv jinou co máte doma, třeba misku na salát. Důležité je, aby udržela vodu. Do misky patří aranžovací hmota, zelená, která se využívá pro živé rostliny a rovněž ji běžně zakoupíte. Z nářadí využijete zahradnické nůžky na stříhání větviček, nůž, nůžky na papír na stuhu, drátky, tavnou pistoli včetně silikonových nábojů. A samozřejmě potřebujete svíčku, barva záleží čistě na vás, hlavně aby vám barevně vše ladilo s ubrusem, prostíráním, ubrousky, atd. Svíčku doporučuji dlouhou, kónickou, která se na svícnu lépe vyjímá, nicméně lze použít jakoukoliv, kterou budete mít doma po ruce.

Jaké ozdoby lze použít na dekoraci svícnu: důležitá je hlavně fantazie

Co se týče vánoční dekorace, její výběr záleží čistě na vašich možnostech, preferencích či výši finančních prostředků, které jste ochotni za dekoraci utratit. Chcete-li svícen spíše staročeský, použijte ořechy, jak vlašské, tak klidně buráky, šišky, sušené ovoce jako jsou pomeranče a jablka, nezapomeňte na aromatické koření jako badyán, celou skořici. Pak využijete různé větvičky, jmelí, dekorace s flitry. U vánočního svícnu je důležitá nějaká sváteční stuha, ze které si vyrobíte mašli, právě mašle je tím nejvýraznějším prvkem celého svícnu, proto při výběru barvy stuhy si dejte záležet, jejím nevhodným výběrem můžete mnohé zkazit.

Výroba svícnu v 6 krocích

1. Krok

Aranžovací hmotu nechte nasáknout vodou, nejlépe tak, že si vezmete obyčejnou mísu s vodou a hmotu lehce položíte na hladinu. K použití a plně nasycená vodou je hmota ve chvíli, kdy samovolně klesne na dno. Hmotu dejte do misky, v případě potřeby ji můžete nožem oříznout tak, aby z misky nepřečnívala. Musí být ale v misce pevně přichycena, jinak se vám bude pohybovat celý svícen. Aranžovací hmota je velmi křehká, dejte tedy pozor při manipulaci s ní, ať ji nezničíte.

2. Krok

Nastříhejte si větvičky z jehličnatých či stálezelených dřevin. Jejich délka záleží na tom, jak velký svícen chcete vyrábět a kolik místa budete mít na štědrovečerním stole. Je dobré, pokud si větvičky rozdělíte na hromádky s různou velikostí, delší větvičky (cca 25 cm) vám vytváří délku svícnu, střední větvičky (cca 10-15 cm) vám vyplní střed a menší větvičky (cca 5-7 cm) se aranžují do úplného středu svícnu. Neplýtvejte s materiálem a snažte se využít každou větvičku, kterou jste ze stromu odstřihli.

3. Krok

Začněte tím, že si pomocí větviček vytvoříte nejprve jakýsi kříž, což bude základ, od kterého pokračujete dále. Větvičky zapichujete do hmoty postupně, kolem dokola a to tak, abyste zakryli hmotu a misku. Nejdelší větvičky patří do spodního patra. Ozeleníme celou hmotu a postupujeme odspoda nahoru s tím, že prostředek svícnu necháme volný, sem patří svíčka a mašle, případně další dekorace.

4. Krok

Máme-li ozeleněný celý svícen, ještě jednou zkontrolujeme, zda nám nikde není vidět aranžovací hmota či miska, pokud ne, přichází další část výzdoby. Nejprve zapíchneme svíčku, doprostřed svícnu, nejlépe pokud si nožem uděláte otvor v aranžovací hmotě a pak do otvoru zapíchnete svíčku. Nyní přijde na řadu mašle, která by měla alespoň trochu ladit nejen se svíčkou, ale i s ostatními, použitými dekoracemi. Mašle se vyrábí většinou z pěti ok a připevňuje se na drát, který se pak do hmoty zapíchne.

5. Krok

Jako další se na svícen připevňují šišky, místo nich lze použít i exotičtější sušené plody, například lotos. Máte-li nějaké dekorativní větvičky či jmelí, zapíchněte je rovnoměrně po celém obvodu svícnu. Jako poslední, pomocí tavné pistole, přilepíte ostatní dekorace, ořechy, pomeranče, ozdoby. Svícen si otáčejte, aby byl ozdobený ze všech stran stejně, nezapomeňte, že je umístěn na štědrovečerním stole a musí být krásný a ozdobený ze všech stran. Jakmile máte nazdobeno, můžete některé větvičky postříkat umělým sněhem nebo použité šišky či plody přelakovat obyčejným lakem na vlasy, získají tak lesk.

6. Krok

Nastává poslední kontrola svícnu, jestliže jste používali tavnou pistoli, odstraňte veškeré „vlásky od silikonu“. Zkontrolujte, zda je aranžovací hmota dostatečně nasáklá vodou, pokud ne, v prostoru svíčky pomalinku dolijte vodu, která se zachytí v misce pod ní. Svícen až do Štědrého dne nechejte na chladném místě, kontrolujte zásobení hmoty vodou a hlavně, těšte se na Ježíška.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada