Dekorace na štědrovečerní stůl ze živých květin krok za krokem podle profesionální floristky

Při výběru vhodného materiálu k vytvoření slavnostního aranžmá je důležitá řada věcí, které se, chcete-li aby vše dopadlo na výbornou, musí dodržet. Pozornost tak musíte věnovat nejen výběru samotných rostlin, ale také vhodné nádoby, dekorace, důležitý je třeba tvar a velikost stolu, barva a typ prostírání, atd. Není to tedy jen o tom, že si vyberete „nějakou“ květinu či nádobu, ale vše musí mít nějaký řád. Jen tak totiž docílíte harmonického celku.

Výběr nádoby je velmi důležitý

Ačkoliv by se mohlo zdát, že nejdůležitější je výběr vhodných květin, pozornost věnujte především nádobě, ve které aranžmá bude. Špatně zvolená nádoba totiž může pokazit celkový dojem z celého aranžmá a to určitě nechcete. Nádobu či vázu volte v odpovídající velikosti, aby se vám na stůl vůbec vešla. Nesmí překážet ve stolování a ani ve výhledu, což ostatně platí o celém aranžmá. Na stole musí zůstat dostatek místa pro servírování jídel a nápojů. Celková výška výzdoby vč. květin, by neměla přesáhnout 30 cm. Jelikož se jedná o slavnostní večeři, musí tomuto odpovídat i nádoba, měla by být dekorativní a působit honosně, nejlépe neutrální barvy jako je bílá, šedá i černá. Slavnostního dojmu docílíme i nádobou ve zlaté či stříbrné barvě. Průhledné skleněné nádoby nejsou zase tak vhodné, protože pak musíte pracně zakrývat vnitřek nádoby, kde jsou stonky rostlin a aranžovací hmota, to je již práce spíše pro profesionální floristy. Barva nádoby či vázy nesmí být výraznější, než samotné aranžmá, váza nemá poutat pozornost, je to spíše doplňkový prvek.

Výběr květin do aranžmá

Aranžmá na štědrovečerní stůl by mělo být zhotoveno ze živých řezaných květin, stálezelených rostlin, případně z bezlistých větviček doplněných vánočními prvky. Velmi pěkně působí kombinace květin s větvičkami eukalyptu a cesmíny. Barvu květin volte opět dle barvy prostírání, stěny i nábytku kolem. Oblíbené jsou z těch běžných květin karafiáty, gerbery, alstroemerie či chryzantémy. Z těch malinko dražších květin se využívají hlavně orchideje či exotické květy jako je například protea.

Jak vyrobit aranžmá ze živých květin krok za krokem

1. Zakoupené květiny musíte nejprve ošetřit a to tak, že je odlistíte a stonky seříznete mírně šikmo, výjimku tvoří chryzantémy, kterým se stonky zalamují. Květiny vložíte do vázy s čistou vodou a věnujete se zatím dalším krokům. Máte-li zeleň z obchodu (rhumura, asparágus, eukalyptus, ruskus) také ji očistěte a rozložte na stůl, můžete dát také do vody, ale nemusíte, zeleň bez vody chvíli vydrží.

2. Aranžovací hmotu (zelenou) pro živé rostliny necháte nasáknout vodou. Připravte si nádobu či vázu a další doplňky, mašle, vánoční dekorace v podobě kouliček, světelný řetěz, případně svíčku.

Aranžovací hmota nesmí být vidět

3. Aranžovací hmotu plně nasáklou vodou vložte do nádoby tak, aby zde dobře držela. V obchodě s floristickými potřebami lze zakoupit speciální bodce, které nalepíte na dno nádoby a díky němu také lépe upevníte i hmotu. Bude-li aranžmá sloužit jako svícen, zapíchněte doprostřed svíčku, ať již dlouhou, kónickou, nebo svíci širší.

4. Větvičky zeleně, ať již chvojí, zeleň z květinářství či stálezelené keře, nastříhejte na požadovanou délku a začněte ozeleňovat hmotu. Hmota nesmí být vidět. Jakmile budete mít ozeleněnou hmotu a bude vidět jen svíčka, teprve tehdy přistoupíte k doplnění živými květinami.

Stonky květin musíte ošetřit, jinak zkrátíte jejich životnost

5. Řezané květiny šikmo seřízněte a v požadované délce zapíchněte do aranžovací hmoty mezi zeleň. Rozmístění květin je důležité, musí být rovnoměrné. Nejčastěji se začíná s pěti květy, kdy čtyři květy umístíte do čtyř světových stran a pátou doprostřed, pak už jen doplňujete další. Vždy je lepší, pokud používáte max. 3 druhy květin, jeden druh je dominantní a další pouze doplňkové, ale záleží na vaší fantazii.

6. Jakmile máte umístěné květy, doplňte vánoční dekorace dle vaší fantazie, ale tak, abyste nenarušili celkové aranžmá a dekorace nebyly výraznější než květy. Lze doplnit také mašli, která by měla být slavnostní. Tavnou pistoli v případě živých květů a zeleně z květinářství, nepoužívejte, vše lze nadrátkovat a pouze zapíchnout. Silikon z tavné pistole by totiž mohl poničit květy i zeleň. Pokud už musíte něco přilepit, zakupte si lepidlo na živé květiny.

Některý materiál můžete usušit a použít do dalšího aranžmá

7. V posledním kroku celé aranžmá zkontrolujte, zda je rovnoměrné, nechybí nikdy květy či zeleň. Očistěte také nádobu, především v případě, že je bílé barvy. Nakonec doplňte vodu, aby se květiny ještě pořádně zavlažily a pravidelně kontrolujte, zda aranžovací hmota je stále vlhká. Celé aranžmá můžete také občas rosit. Až bude po svátcích, můžete si některou zeleň či květy usušit a použít je v aranžmá ze sušených rostlin.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada