Co do kompostu nikdy nedávat, abyste ho nezničili a co do něj naopak patří: pozor na plevel a správné umístění

Mít na zahradě svůj vlastní kompost či kompostér by mělo být tou nejpřirozenější možnou věcí, kterou byste, máte-li zahradu, měli dříve či později vyřešit. V kompostu se odehrává to samé, co se v přírodě děje úplně běžně. Dochází k rozkladu organické hmoty, z které vzniká kvalitní a hodnotný kompost. A mít takový kompost, to má cenu zlata, je to totiž to nejlepší hnojivo pro vaše rostliny. A takřka zadarmo.

Kam s ním aneb pro kompost zvolte nejlepší místo

Velkou chybou je si myslet, že kompost můžete umístit v zahradě kdekoliv. Kdepak. Vhodné je takové místo, které je alespoň část dne umístěné ve stínu, jinak by nedošlo k těm správným rozkladným procesům. Pokud si pořizujete kompostér, vyberte takový, který „dýchá“ a vzduch se do nich dostane ve větším množství.

Co do kompostu patří: čím pestřejší je jeho náplň, tím kvalitnější je výsledný produkt

Do kompostu patří pokosená tráva a listí ze stromů. Výjimku tvoří listí z ořešáku, kde rozklad trvá poměrně dlouho, za určitých podmínek to ale možné je. Ostříhané trvalky, slupky z ovoce, zeleniny i jiný kuchyňský odpad. Pozor u vaječných skořápek, které musíte nadrtit, nikoliv je do kompostu naházet skoro celé. Do kompostu samozřejmě patří různé staré substráty, přebytečná zemina vzniklá při výsadbě rostlin nebo také odpad vzniklý při řezu živých plotů. V případě jedovatých dřevin by také neměl být problém, neboť kompostováním se jedovaté látky degradují.

Tohle nikdy do kompostu nedávejte

Někdy, v dobré víře, do kompostu dáváme věci, které nám nejenom brzdí rozkladné procesy, ale nedočkáme se ani žádného, kvalitního kompostu.

Nepatří sem žádný odpad anorganického původu ani zbytky lidské potravy. Ty lákají spíše hlodavce, jako jsou potkani a krysy, a ty na své zahradě asi nechcete. Nepatří sem žádné maso, kosti ani kůže. Zbytky či celé rostliny napadené chorobami, škůdci ani virózami, tím si je akorát roznesete po celé zahradě. Máte-li domácí mazlíčky, především pejsky a kočičky, nikdy do kompostu nedávejte jejich exkrementy. Nepatří sem ani agresivní plevelné rostliny, běžný plevel, pokud ho zbavíte kořene a květenství, do kompostu dát můžete.

Jak dlouho si počkám na kvalitní a použitelný kompost: nutná je trpělivost

Délka kompostovacího procesu je závislá na podmínkách. V optimálním případě (vhodné místo, dobré počasí, správný materiál k rozkladu, použití látek urychlujících rozklad) může kvalitní kompost vzniknout za rok, někdy i méně. Abychom celý proces rozkladu nastartovali a urychlili, je dobré aplikovat některý z urychlovačů kompostu, který kompost provzdušní a urychlí jeho zrání.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada