Samaritánka: téměř zapomenutá bylinka našich babiček. Voní po jablku a skoro nikdo ji už nezná

Co je to samaritánka

Jablečník obecný (Marribium vulgare) je také lidově nazýván bílou buřinou či samaritánkou a v našich končinách, byť nesměl chybět na zahradě žádné babce kořenářce, téměř upadl v zapomnění. Jablečník patří do čeledi hluchavkovité a skutečně jako hluchavka vypadá. To, že se jedná o samaritánku poznáte hlavně dle vůně rozemnutých listů, které skutečně voní po jablku. Dříve se tato bylina běžně pěstovala v bylinkových zahrádkách, planě roste v teplejších oblastech na rumištích, u silnic a plotů. Jeho oblastí původu je jižní Evropa a střední Asie, odkud se dále rozšířil a často zplaněl. Jablečník je plstnatá rostlina dorůstající výšky 25-50 cm. Má silně aromatické, vrásčité listy, po rozemnutí vonící po jablku. Od července do září pak kvete bílými, hluchavkovitými květy. Pokud ho ale chcete využít pro jeho léčebné účinky, nesmíte ho nechat vykvést, v tu dobu už totiž ztrácí na kvalitě a snižuje se množství účinných látek. Včely jeho květy ale vždy uvítají.

Jak se jablečník pěstuje

Vzhledem k jeho původu, jablečník, stejně jako většina bylinek, miluje slunné a chráněné polohy. Preferuje suché, propustné a vápenité půdy a uvítá, pokud ho budete občas přihnojovat běžnými hnojivy. Jablečník se množí dělením trsů, a to na podzim.

Tohle jablečník vážně nesnáší

Ačkoliv je to vlastně hluchavka, která roste planě na rumištích a u silnic, i tak má jablečník pár věcí, které nám na záhoně neodpustí. Tou první je, že nesnáší hnojení chlévským hnojem, ani tím granulovaným. Druhou věcí, kterou nám neodpustí jsou kyselé a zamokřené půdy, takže snaha o to, aby rostl třeba někde ve vřesovišti je marná.

Kam jablečník vysadit

Samozřejmě záleží, jaké máte možnosti, ale jablečník se hodí do bylinkového záhonu, do skalky či do štěrkové zahrady. Klidně ho ale můžete vysadit do trvalkového záhonu nebo jen tak do nádoby. Je to medonosná rostlina, takže počítejte s tím, že pokud ho necháte vykvést, bude to u něj bzučet jako v úlu.

Samaritánku užijete na různé neduhy

Sklízí se čerstvé listy, můžete je samozřejmě nasušit i do zásoby na zimu. Celá rostlina je mírně nahořklá, a to díky obsahu hořké rostlinné látky zvané marrubin. Čaj nebo sirup z vršků kvetoucí natě se v lidovém léčitelství využívá při zánětu průdušek, při trávicích potížích, především těch, které souvisí s přílišnou konzumací tučných jídel. Léčitelé tvrdí, že jablečník také rozšiřuje cévy a umí tišit bolest.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada