Abyste se dočkali úrody, musíte teď otužovat sazenice, jinak zažijí šok. Jen buďte opatrní, ať to děláte správně

Sazeničky, které si doma pěstujete od semínka, neznají jiné prostředí, než to chráněné. Doteď měly k životu pravidelný přísun vody, omezený přísun světla (za kterým se někdy dost táhnou), stálou teplotu… Jenže venku bude všechno jinak. Teplota přes den a v noci se bude měnit. Někdy bude vytrvale pršet, jindy pražit slunce. Vzduch kolem se najednou bude pohybovat rychlostí něžného vánku i vichru… Aby si na toto všechno zvykly, je potřeba jim po troškách měnit podmínky. Když je přesadíte nastálo ven, nehrozí, že by zažily šok a třeba z něj i zašly.

Jak otužovat sazenice

Pro první otužování zvolte den, kdy budou teploty nad 15 °C a nebude příliš pražit slunce, ať sazenicím nespálí listy, případně jim vyberte stanoviště v polostínu.

Všechny sadbovače vystěhujte ven, ideálně hned dopoledne a nechte je první den venku asi dvě hodiny, pak je vraťte domů. Postupně délku jejich pobytu venku prodlužujte, těsně před tím, než je natrvalo přesadíte, už je můžete nechat venku i přes noc a pokud by náhodou hrozily teploty pod 10 °C, raději je ještě schovejte.

 

Nezapomeňte je hlídat i po přesazení ven

Otužilé sazenice se většinou mnohem lépe po přesazení na své venkovní stanoviště ujmou, ze začátku jsou ale přeci jen o něco citlivější. Proto je hlídejte a v případě hrozby chladné noci nebo naopak velmi slunečného dne přes ně přehoďte bílou textilii. 

Než si dostatečně zvyknou na prostředí záhonu, pravidelně je zalévejte. Sáhněte vždy po “oražené” vodě, která má stejnou teplotu jako okolní prostředí. Ideální je dešťová voda zachycena v nádržích, protože je měkká a teplotně tak akorát. Jestli ji nemáte, vyplatí se nestříkat ledovou vodou z hadice, ale napustit nejprve vodu do sudu a až po několika dnech ji použít na zálivku. Tedy v době, kdy se přizpůsobí teplotě vzduchu.

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada