Abyste se dočkali úrody, je potřeba přestěhovat sazenice z domova ven ve správný čas. Zjistěte, jestli je nutné čekat až na květen

Jenže kde ty loňské sněhy jsou… Podíváme-li se na počasí v polovině května v posledních letech, zjistíme, že ledoví muži udeří ve středních a nižších polohách spíš výjimečně a mnohem častěji se naopak potýkáme s příliš teplým počasím. Protřelí zahrádkáři radí i tak: nesázejte ven před půlkou května

Je pravda, že sazenice obvykle o pár dní déle doma na parapetu bez problémů vydrží a rozhodně je lepší počkat, než zaplakat nad spálenými rostlinami. Jenže co když už je v našich zeměpisných šířkách stará pranostika přežitkem? Jestli uvažujete nad tím, že byste sazenice zeleniny přesadili ven už teď (koneckonců venku vládnou téměř letní teploty), máme pár tipů, které zvýší pravděpodobnost, že sazenice zeleniny nepřijdou k újmě.

Otužování sazenic zvýší jejich odolnost

Tak jako doporučují lékaři lidem, aby se od léta otužovali, protože v zimě pak lépe odolají ataku nejrůznějších onemocnění, platí to i pro sazenice. Ze semínka vyrostly u vás doma na parapetu, jsou zvyklé na konstantní tepelné podmínky a vítr znají jen z pohledu z okna. Teď je nejvyšší čas ukázat jim, zač je toho venku loket.

Během pěkných dnů je přeneste ven, mimo přímý sluneční svit, ať je slunce nespálí, a nechte je tam vegetovat až do večera, pak je vraťte zase do bezpečí domova. Postupně je můžete nechávat venku i přes noc, ale jen pokud podle předpovědi neklesne teplota pod 12 stupňů. Na venkovní záhon je můžete přestěhovat zhruba po 14 dnech otužování, ale i pak je hlídejte. I když může být teď dlouhodobá předpověď optimistická, počasí bývá někdy vrtkavé a stačí jedno mrazivější ráno, aby vše pomrzlo.

Kdo má skleník, má v podstatě vyhráno. Všechny sazenice do něj můžete přestěhovat už v průběhu dubna a hlídat opravdu jen to, aby náhodou nemrzlo.

 

Bílá textilie dokáže zázraky

Je jasné, že když už budou sazenice v záhoně, těžko s nimi něco uděláte v případě špatné předpovědi. Kdyby taková situace nastala a opravdu by se mělo jednat o jednorázovou a krátkou záležitost, stačí přes sazeničky přehodit bílou textilii, klidně i v několika vrstvách a zatížit ji, aby ji vítr nenadzvedával nebo neodnesl. Už jen tento malý úkon dokáže sazenice na pár hodin před mrazem ochránit.

Další možností je použití velkých zavařovacích sklenic. Když je otočíte vzhůru nohama a přiklopíte každou sazenici, dojde ke skleníkovému efektu a stejně jako pod fólií budou sazeničky relativně v bezpečí. V tomto případě ale nezapomeňte sklenice ráno odklopit, protože by se pod nimi mohly rostliny upéct, jakmile vysvitne slunce.

 

Jaká zelenina může ven už v dubnu

Dobrou zprávou je, že ne všechny sazenice ohrožují možné květnové mrazíky. Už v dubnu můžete přesadit do záhonů sazenice salátů, kedluben, zelí, kapusty, květáku nebo brokolici.

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada