Březen je z celé zahradnické sezóny nejdůležitější: co nezapomenout udělat, abychom v létě a na podzim sklidili co nejvíce

1. Dodejte záhonům živiny

Po loňské sezoně nejspíš záhonům chybí to, co vegetace vyčerpala. Ať už se jedná o zeleninové nebo trvalkové záhony, dopřejte jim jarní vzpruhu. Ideální je domácí kompost, vyzrálý hnůj (tzn. několik let uleželý), může jít ale i o granulovaný hnůj, který je bez zápachu, žížalí čaj (z vlastního vermikompostéru nebo kupovaný).... Průmyslová hnojiva jsou už na ústupu, lidé zjistili, že i z přírodních zdrojů lze kvalitně čerpat.

2. Umyjte nářadí a vydezinfikujte tyčky od rajčat

Na toto spousta zahrádkářů zapomíná, přitom zahradní nářadí i tyčky od rajčat mohou být semeništěm škůdců nebo chorob. Přenos ze nemocných rostlin, které jste loni opečovávali, na letošní sadbu, je jednodušší, než byste si mysleli. A přitom stačí opravdu málo: nářadí omýt teplou vodou s trochou octa, zrezlé části obrousit a potřít ochranným olejem (ideální je olej ve spreji nebo třeba vazelína), dřevěné násady jen lehce přejet brusným papírem, pokud jsou rozpraskané, a natřít lněným olejem.

K dezinfekci tyček na rajčata je vhodný jakýkoliv alkohol, ve kterém namočíte hadřík a otřete je.

 

3. Dejte do kupy trávník

Během podzimu a zimy na trávník napadala spousta listí, které se vám už nejspíš nechtělo v sychravém počasí hrabat. Teď je nejvyšší čas se ho zbavit. Listí sice tleje, čímž vyživuje půdu pod sebou, tím ale v trávníku také tvoří nevzhledné tmavé skvrny a vytváří vhodné prostředí pro množení plísní a hub. To už se vám budou líbit méně.

Vrstva listí pod stromy je zároveň útočištěm škůdců. Před zimou se do něj schovají, aby na jaře zase vylezli na stromy. Shrabáním a přesunem listí do kompostu nebo bioodpadu jim v tom zabráníte.

 

 

4. Ostříhejte trvalky

Konečně nastala správná chvíle pro střih některých trvalek. Přes zimu suché květy a listy tvoří příjemnou kulisu pro oko a zároveň slouží jako domoviště pro užitečný hmyz a potrava pro ptáky. Jakmile ale začnou trvalky ze země znovu rašit, je čas vzít do ruky nůžky a ostříhat je.

5. Vysazujte a sejte

Březen už je plný možností, co vše se dá předpěstovávat (plodová zelenina, košťáloviny i letničky), vysévat rovnou do záhonů (kořenová zelenina, saláty, hrách) nebo sázet (trvalky, keře a stromy). U poslední kategorie zbytečně neotálejte. Teď je ještě zem dost vlhká a rostliny se tak mnohem snáz ujmou. Čím později k výsadbě přistoupíte, tím víc budete muset sazenice zalévat a chránit před uschnutím.

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada