Září je ideální doba na výsadbu a množení pivoněk: nepřipravte se o ně díky častým chybám

Pivoňky
Info ikona

Pivoňky milujeme hlavně kvůli jejich velkým a vonným květům

Bylinné pivoňky (Paeonia sp.) patří mezi oblíbené trvalky, a to nejen u našich babiček. Ty vysazovaly pivoňky nejčastěji do předzahrádek, aby tak svojí vůní mohly uvítat každou návštěvu. Bylinné pivoňky každým rokem na zimu zatahují do půdy, kdežto dřevité pivoňky (Paeonia suffruticosa) se chovají jako běžný keř a mohou být stromkové či keřové a v poslední době jsou rovněž velmi oblíbené.

Pivoňky milovali už i panovníci a císaři: růže bez trnů konkurovala královně květin

Pivoňky byly ve své domovině v Číně, ve starověkém Řecku a později ve středověku i po celé Evropě využívány především jako léčivé rostliny, což u pivoňky lékařské (Paeonia officinalis) trvá dodnes. Pro farmaceutické účely se využívá kořen i květy, dále se využívá k výrobě parfémů či barviv. Jako okrasných rostlin si jich začali všímat před více než 1500 lety zahradníci v Číně, přičemž docházelo k jejich šlechtění a pěstování. Tehdy byly pivoňky, spolu s růžemi, oblíbené mezi panovníky a císaři, a často právě v oblibě s růžemi soutěžily, říkalo se jim také růže bez trnů.

Jak správně zasadit pivoňky: nesmíte ji vysadit hluboko, jinak odumře

Jestliže jste si zakoupili nové rostliny v zahradnictví, na což je právě teď správná doba, vykopejte dostatečně velkou jámu a na dno přidejte kompost či alespoň kvalitní substrát s humusem. Pivoňky nikdy nesmíte vysazovat příliš hluboko, v tom se často chybuje, očka pivoňky musí být nad zemí, pokud rostlinu utopíte, rostliny neporostou a časem odumřou. Kromě kvalitní zeminy vyžadují pivoňky slunce a dostatek prostoru. Právě na dostatek prostoru musíte myslet, až je budete někam vysazovat, přeci jen, pivoňky jsou poměrně vysoké a statné rostliny a na jednom místě mohou být klidně dvacet let a časté přesazování úplně nemusí. Dobře tedy zvažte, kam ji nakonec vysadíte.

Pivoňky si na podzim můžete namnožit: podpoříte květy v příštích letech

Podzim je úžasné období pro množení trvalek, to platí pro všechny trvalky, které máte na zahradě. Není totiž už takové vedro a rostliny stačí do zimy dobře zakořenit. Pokud tedy máte doma přestárlé pivoňky, které už moc nekvetou, nebo naopak chcete více rostlin, ale nechcete mít zbytečné výdaje, pivoňky rozdělte. Jednoduše opatrně vyryjte buď rýčem, nebo rycími vidlemi celý trs, trochu očistěte od zeminy, ať víte, kam řežete. Potom rýčem či nožem rozřízněte na menší části s tím, že každá část musí mít kus nadzemní části a svůj kořen. Tyto části pak zasaďte na nové stanoviště. Stejně budete postupovat, pokud vám sazenice pivoněk daruje třeba váš soused. Pokud pivoňky rozdělíte, buďte trpěliví ohledně doby květu, může se totiž stát, že pokvete až druhým rokem od výsadby. Do té doby se o ně láskyplně starejte, ony se vám za vaši péči jistě odmění.

Jak se starat o pivoňky: rozdíl je hlavně ve stáří rostlin

Péče o pivoňky je podobná, jako u ostatních trvalek, jen je rozdíl zda se jedná o nově vysazené rostliny či rostliny, které jsou již plně zakořenělé. Nově vysazené rostliny totiž vyžadují více vody a dostatek živin, především na podzim draslík a fosfor. Starší rostliny také přihnojujeme, ale ty, jelikož jsou již dobře prokořenělé, snáší i dlouhodobá sucha.

Nemáte zahradu a milujete pivoňky? I pro vás mám dobrou zprávu

Pokud nemáte zahradu, nebuďte smutní. Zajděte si, během doby jejího květu, což je od poloviny května, do Botanické zahrady v pražské Troji, zde mají nádhernou sbírku jak pivoněk bylinných, tak dřevitých.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada