Nejkrásnější trvalky z babiččiny zahrady: vysaďte si hořící lásku, vrbinu nebo máky

Venkovské trvalky nejsou jen doménou venkovských zahrad, své uplatnění naleznou nejen u zahrad moderních, ale také ve veřejné zeleni. Jejich obliba je dána především jejich nenáročnou péčí, odolností a širokým spektrem druhů, kultivarů a barev.

1. Hořící láska je ideální jako solitéra

Kohoutek chalcedonský (Lychnis chalcedonica) je trvalka s nápadnými červenými nebo růžovými květy, které se objevují na konci jara až do léta. Díky své zářivé barvě květů také získaly tak hřejivé, lidové pojmenování. Tato dříve zcela běžná trvalka je vysoká až 90 cm a je tak ideální do záhonů nebo jako solitéra.

2. Mimořádně působivá trvalka s opakujícím se kvetením: ostrožka stračka je rozená solitéra

Ostrožka stračka (Delphinium cultorum) je impozantní trvalka s vysokými květenstvími složenými z mnoha drobných květů v různých barvách. Jakmile ji po odkvětu seříznete, vykvete znovu. Miluje slunce a propustnou půdu.

3. Nejtypičtější trvalka našich babiček: lupina neboli vlčí bob rostla na každé venkovské zahradě

Vlčí bob mnoholistý (Lupinus polyphyllus) je výrazná trvalka, dorůstající až do výšky 120 cm. Má bohaté hrozny květů v různých barvách, kvete od jara do léta, a jakmile ji po odkvětu opět zastřihneme, vykvete znovu. Dokáže se sama vysemeňovat a rozšiřovat po celé zahradě, nicméně lupině to vždy rádi promineme.

4. Kopretiny nejen pro zámeckou paní: tuhle trvalku je nutnost mít na každé zahradě

Kopretina (Leucanthemum sp.) je oblíbená venkovská trvalka s bílými, jednoduchými nebo plnokvětými květy s výškou do 30 do 90 cm. Na výběr máte z řady druhů a kultivarů s různě barevnými květy.

5. Zapomenout nesmíme na pivoňky

Pivoňka lékařská (Paeonia lactiflora) jako typická venkovská trvalka s vonnými, velkými květy různých barev od bílé po růžovou až tmavě rudou. V době květu je nutná opora, jinak se květy polámou a vám zbydou jen oči pro pláč.

6. Sasanky, které milují slunce

Sasanka  hupejská (Anemone hupehensis) rozzáří naši zahradu od srpna do podzimu, miluje slunce, oproti jiným druhům a propustnou půdu. Hodí se také k řezu.

7. Oblíbená trvalka k řezu, která rozzáří celou zahradu

Třapatka neboli rudbekie (Rudbeckia fulgida) je výborná trvalka k řezu. Žlutý nebo oranžový květ je výrazný především svým tmavým středem. Rychle se bohatě rozrůstá

8. Zvonky štěstí nemusí být pouze v písničce

Zvonek (Campanula sp.) je elegantní trvalka s bílými, modrými nebo růžovými květy, které přitahují hmyz. Roste na slunci i v polostínu.

9. Milujete vlčí máky? Pro vás je jasnou volbou mák východní

Mák východní (Papaver orientale) je sice vyšlechtěný s větším květem, oproti máku vlčímu, který roste běžně na polích. Nicméně, jedná se o impozantní trvalku s bílými, červenými či jinak zbarvenými květy. Výška máku východního je 80 cm a po odkvětu zatahuje.

10. Vy vážně neznáte vrbinu? Je to naprosto bezúdržbová trvalka, která nikdy nezklame

Vrbina tečkovaná (Lysimachia punctata) je žlutě kvetoucí trvalka, která roste snad úplně všude. Po seříznutí znovu vykvete. Její obliba u našich babiček byla díky tomu, že nepotřebuje žádnou zvláštní péči a přesto pravidelně každým rokem bohatě vykvete. Často se i sama vysemeňuje, ale to ke správné venkovské zahradě patří.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada