Soutěž krásy posledního desetiletí: I trvalky mezi sebou zápolí o přízeň zahradníků. Jaká by byla Vaše volba?

Trvalka sezóny 2013

ASTER (HVĚZDNICE)

Kdo by neznal astry?  Příval jejich různobarevných květů v různých velikostech a výškách, a to v neobyčejně dlouhém období, je požehnáním pro každou zahradu. Astry dosahují výšky od 20 do 180cm a i když je známe spíše jako květy podzimu, několik jich kvete již v průběhu května a června (Aster alpinus, tongolensis). V létě se pak postupně přidávají některé další evropské druhy (A. pyrenaeus, sedifolius) včetně našich domácích (Aster amellus, linosyris). Tyto druhy jsou vesměs nižší či střední a v zahradní tvorbě si svou tradici teprve hledají. Od září ovšem nakvétají už i jejich americké sestry a jejich nabídka je skutečně velice široká. Zejména tzv. „belgičanky“ A. novi – belgii a „angličanky“ A. novae angliae daly za vznik desítkám kultivarů. Většině druhů se bude dařit na slunci v dobře zavlažovaném záhonu.

Trvalka sezóny 2014

SALVIA (ŠALVĚJ)

Kdo dnes v zahradě nemá fialové květy šalvěje, jako by ani nebyl. To, co vnímáme jako trend posledních třech sezón, věděl spolek perenářů již před devíti lety. V zahradách asi nejčastěji potkáte různé formy naší domácí Salvia nemorosa. Velmi běžné jsou samozřejmě polokeře léčivé Salvia officinalis, které mají řadu okrasných forem s květy bílými, růžovými či fialovými. Také nejsou výjimkou barevné a pestrolisté kultivary. Většina běžných zahradních kultivarů šalvěje miluje slunce a poněkud sušší, propustnou půdu.

Trvalka sezóny 2015

PHLOX (PLAMENKA)

Trvalkou sezóny 2015 se staly vysoké zahradní floxy. Spektrum barev, výšek, habitů i doby kvetení je velmi pestré a nemělo by chybět v žádné zahradě. Nejběžněji pěstovaným druhem je Phlox paniculata, méně již Phlox maculata, amplifolia či carolina. Obecně plamenky mají barvy bílé, růžové, lila, fialové až modravé. Kvetou od června do září dle odrůdy a výškově se pohybují od 40 cm zhruba do 150 cm. Hlavním problémem je obvykle padlí a listové černě. Tato statná trsnatá trvalka si umí dobře zakořenit a poradit si s mnohou nevlídností místa. Obecně ji řadíme mezi středně až dlouhověké trvalky.

Trvalka sezóny 2016

VERONICASTRUM (ROZRAZILOVEC)

České pojmenování těchto impozantních trvalek zatím není zcela ustáleno. Jméno rozrazilovec je preferováno členy Českého spolku perenářů. Lze se ale setkat také s označením rozrazil.

Jedná o vzrůstné, spolehlivě vytrvalé byliny, dorůstající bez problému 120-180 cm a některé odrůdy i více. Jejich atraktivita je dána jak velmi nápadnými, klasovitými květenstvími různých barev, tak podzimním zbarvením listů, které se mění do výrazně zlatožluté barvy. Pěstují se obvykle odrůdy dvou botanických druhů, a to severoamerického Veronicastrum virginicum a východoasijského V. sibiricum. Rostlinám vyhovuje slunné (popř. i mírné přistíněné) stanoviště a živná, propustná půda. Krátkodobé přísušky sice snášejí relativně dobře, ale na nedostatek vody poměrně rychle reagují svěšováním a zavadáním listů.

Trvalka sezóny 2017

GERANIUM (KAKOST)

Kakosty se se svými fialovými květy neobyčejně dobře hodí pro skupinové výsadby do přírodně ale i moderně pojatých zahrad, na záhony, do podrostu stromů, kde některé snesou i tzv. suchý stín, který naprosté většině rostlin nevyhovuje. Najde se také řada druhů do skalek a menších zahradních partií, na plné slunce nebo naopak do polostínu. Některé druhy lze dobře použít i jako náhradu trávníku. Naprostá většina druhů i kultivarů kakostů květe počátkem léta (červen) a kvetení neopakují. Mezi nejčastěji používané druhy patří Geranium sanguineum, G. Macrorrhizum a Geranium x cantabrigiense.

Trvalka sezóny 2018

ASTRANTIA (JARMANKA)

Poměrně nenápadná trvalka jarmanka si své místo v srdci zahradníků teprve hledá.  Zahradní sortiment jarmanek je v naprosté většině tvořen odrůdami  jarmanky větší (A. major). Rostliny jsou nápadné především svými okoličnatými květenstvími, tvořenými u zahradních odrůd nápadně zbarvenými listeny a množstvím jednotlivých, podobně jako listeny zbarvených, drobných kvítků. Zahradní odrůdy pak vynikají výrazněji zbarvenými květy, často jasně růžovými až nachově červenými. Na vhodném stanovišti se jedná o dlouhověké rostliny, které se dokážou i samy přesévat. Vyžadují ale půdy stále mírně vlhké, resp. nevysychavé. Obecně dávají přednost polostinným místům či stanovišti s rozptýleným světlem. Lze je ale použít i do stále zastíněných ploch.

Trvalka sezóny 2019

BABTISIA (BABTÍSIE)

Babtísie stále patří mezi trvalky, které nejsou na zahradách k vidění tak často, jak by si zasloužily. Jde o trsnatě rostoucí rostliny se vzpřímenými či polovzpřímenými stonky, zakončenými nápadnými květenstvími. Jejich hlavní výhodou je značná odolnost suchu a především dlouhověkost. Pokud se jim na zvoleném stanovišti daří, pak jsou na něm schopny vytrvat 15 i více let. Baptísie jsou trvalky na přímé slunce. Ideální je propustná, velmi dobře drenážovaná půda s vysokým podílem hrubšího písku či drobnějšího štěrku. Jejich ozdobnost je dána především atraktivním, výrazně zbarveným květenstvím, které se objevuje obvykle v druhé polovině května. Oproti dlouhověkosti a spolehlivé vytrvalosti baptísií ale stojí jedna nevýhoda… Jde totiž o trvalky tak trochu „pomalé“, kterým trvá obvykle alespoň 3-4 roky, než po výsadbě vytvoří alespoň trochu reprezentativní trs.

Trvalka sezóny 2020

AMSONIA (AMSONIE)

Amsonie jsou nižší až středně vzrůstné trvalky, jež svým habitem spíše připomínají menší keříky. Z polodřevnatých oddenků na jaře vyrůstají trsy nevětvených stonků, které jsou hustě porostlé listy. Na jaře a začátkem léta se na vrcholcích stonků rozvíjí chocholičnatá květenství, složená z hvězdičkovitých, až 1,5 cm velkých květů. Jejich barva se pohybuje ve světlejších odstínech od nebesky modré až po tmavší levandulově modrou. Amsonie jsou v našich podmínkách zcela mrazuvzdorné a lze je uplatnit jak v klasickém záhonu, tak ve větších výsadbách volně rostoucích trvalek, přičemž nemají velké nároky na půdu a snesou jak sušší (A. hubrichtii), tak vlhčí stanoviště (A. tabernaemontana), na plném slunci nebo světlém polostínu.

Trvalka sezóny 2021

PENSTEMON (DRAČÍK)

Dračíky, oblíbené pro své bohaté kvetení, tvoří početnou skupinu zahradních trvalek. Habitem se jedná o nízké až středně vzrůstné vytrvalé byliny nebo polo-stálezelené keříky. Nápadné různobarevné květy jsou uspořádány v koncových latnatých nebo hroznovitých květenstvích. Barevnost květů se vyznačuje různou směsí bílých, růžových, červených, modrých a fialových odstínů. Kvetení podle druhu probíhá od dubna do září. Dračíky vysazujeme na teplejší, otevřená nebo polostinná stanoviště. Vyhovují jim lehčí, humusem bohaté půdy. Jedná se o spíše krátkověké rostliny (3-5let), v našich podmínkách s uspokojivou mrazuvzdorností (v zimách bez sněhové pokrývky chránící rostliny může docházet k jejich vymrzání).

Trvalka sezóny 2022

ANEMONE (SASANKA)

Z druhově bohatého rodu Anemone patří skupina na podzim kvetoucích sasanek mezi nejatraktivnější zahradní trvalky tohoto období. Jsou to poměrně vzrůstné, trsnaté rostliny s výškou od 0,6 až 1,5 m, které se ze svazčitých kořenů, prostřednictvím podzemních výběžků, rozrůstají dále do větších porostů. Od poloviny léta pak z přízemních růžic, dlouze řapíkatých, dělených listů vyrůstají květonosné lodyhy.  Ty nesou výrazné, velké květy v bílých, růžových a karmínových odstínech, které postupně nakvétají až do zámrazu. Sasankám nejlépe vyhovuje stanoviště v polostínu s vlhčí, propustnou humózní půdou. Druhou možností je vysazovat sasanky na otevřená stanoviště nebo do klasických trvalkových záhonů, kde dobře vyniknou v kontrastu s výsadbou podzimních druhů trav a aster.

Trvalka sezóny 2023

?

Trvalka sezóny 2023 na své zvolení Spolkem českých perenářů teprve čeká, ale jaká rostlina by to měla být podle Vás?

 

Zdroj: Spolek českých perenářů

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada