Proč denivky nekvetou? Květiny potřebují zmladit: příští rok budou větší, vitálnější a pokvetou jako divé

Denivky
Info ikona

Květy denivek vydrží pouze jeden den, naštěstí je vytvořeno dostatek poupat, které ho hned nahradí

Denivka není žádná lilie: dokáže vytvořit až 300 květů za sezónu

Denivka zahradní (Hemerocallis hybrida) pochází až z daleké Asie, ale po celém světě velmi rychle zdomácněla a získala si mnoho fanoušků. Říká se jim také květiny inteligentních lenochů a to nejen díky tomu, že je vážně nenáročná a roste téměř všude, ale pomáhá zahradníkům v boji proti pleveli. Je to dáno hustým trsem listů, který chrání cibule v půdě a takovou džunglí zeleně pak nemá žádný plevel šanci projít. Stala se také cílem šlechtitelů, kteří se předhánějí v tom, kdo vyšlechtí druh s větším či barevnějším květem. Dnes jsou v sortimentu odrůdy, které jsou schopny vytvořit až 300 květů za sezónu a na jednom stonku se může vytvořit až 40 poupat. Její rodové jméno denivka pochází od Římanů, kteří ji nazvali kráskou kvetoucí jeden den (heméra – den, kállos - krása), což se stalo i základem pro latinský název Hemerocallis. Denivka sice opravdu kvete pouze jeden den, ale příroda to naštěstí má dobře vymyšlené a denivka má velké množství poupat, takže si často ani nevšimneme, že nějaký květ odkvetl. Vědci vysledovali, že žluté květy se otevírají spíše na noc a vydrží do druhého dne do odpoledne, ale tmavě oranžové a červené květy se naopak otevírají přes den.

Díky tvaru květu si mnoho lidí myslí, že se jedná o lilii, nicméně tomu tak není, denivky patří do jiné čeledi asfodelovité a na rozdíl od lilií je denivka jedlá.

Jak se starat o denivky: nic speciálního nevyžadují, až na jednu věc

Denivky jsou rostliny vysoké kolem jednoho metru a rostou trsovitě, proto kolem sebe vyžadují dostatek místa a klidně ji můžete vysadit jako krásnou solitéru, případně do většího záhonu do zadní části. Denivky nemusí přímé slunce, preferují spíše polostín, ale pokvetou vám i na slunci. Zajímavostí jsou odrůdy s panašovanými listy nebo ty, jejichž květy voní v noci.

Jak správně zmladit denivku: získáme zadarmo nové rostliny

Denivky patří mezi trvalky a tyto rostliny jsou charakteristické tím, že na jednom stanovišti rostou více let. To, jak se jim bude na stanovišti dařit, je ovlivněno řadou faktorů, ať již přípravou půdy před výsadbou, přihnojováním či udržováním dobrého stavu půdy. Pokud denivky ustávají v květu nebo dokonce nekvetou vůbec, je nutné rostlinu zmladit. A právě na podzim je pro zmlazení správný čas. Tím také získáme další nové rostliny, čímž vlastně ušetříme za nové sazenice.

Trs denivky nejprve prolijeme vodou a po pár hodinách trs podebereme rýčem nebo rycími vidlemi tak, abychom nepoškodili kořeny. Celou rostlinu vyjmeme z půdy, odstraníme z kořenů přebytečnou zeminu a rozebereme trs na menší části s tím, že každá část musí mít dostatek zdravých kořenů a silné listy. Listy pak můžeme o polovinu zkrátit, aby zbytečně nedocházelo k transpiraci. Nové trsy pak opět zasadíme na nové místo, případně staré místo vylepšíme kompostem a novou zeminou a po výsadbě pořádně zalijeme. Pokud získáme větší množství nových rostlin a nemáte pro ně využití na své zahradě či na chatě, podarujeme sousedy, často jsou za nové rostliny, zdarma, rádi.

Poupata denivek jsou velmi chutná
Info ikona

Poupata denivek jsou velmi chutná

Denivka je nejen krásná, ale i chutná: využívá se jako afrodiziakum

Květy a poupata denivky jsou jedlé, přičemž se tvrdí, že mají afrodiziakální účinky. Květy jsou nasládlé a používají se do různých salátů, dezertů, sýrů nebo jen jako dekorace na různé pokrmy, dezerty či zmrzliny. V Číně se jejich poupata i hlízy běžně konzumují.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada