Pro udržení krásy a bohatého květu vrby je po odkvětu nutná péče: opatrní buďte na větve sahající až na zem

Jak vypadá převislá vrba jíva

Převislá vrba jíva (Salix caprea ´Pendula´) je velmi krásný kultivar, který se může pěstovat také různě zapěstovaný a tvarovaný na kmínku. „Kočičky“ jak jí s oblibou také říkáme, patří mezi první posly jara a jsou vždy vyhledávané prvními včelkami a čmeláky, kteří po zimě hledají něco k snědku. Kromě převislé varianty existuje samozřejmě i varianta jívy se vzpřímeným vzrůstem, nicméně tento převislý kultivar je dekorativní díky tomu, že má převislé větve, díky čemuž se nejčastěji využívá jako solitéra. Z toho důvodu se vysazuje tam, kde nejvíce chodíte či sedíte, takže například do předzahrádky, k terase, k nějakému posezení, atd., protože u převislé vrby jívy je rozhodně nač se dívat.

Kdy a jak se stříhá převislá vrba

Aby si vrba jíva udržela svůj krásný, převislý habitus, vitalitu a bohatě kvetla, je důležité hned po odkvětu zkrátit větve přibližně na 10-15 cm. Ačkoliv se to zdá drastické, je třeba si uvědomit, že je to stále vrba a jak si určitě pamatujete, vrby u vodních toků se také řežou velmi razantně a pak najednou obrazí. To samé platí i u jívy, která díky tomuto řezu vytvoří velké množství dlouhých výhonů, na kterých se v následujícím roce objeví početné květy. Zmladit můžete i starší stromek, který jste třeba ještě nikdy neřezali. Odstraňte všechny tenké větvičky a ty ostatní zkraťte kousek nad místem naroubování.

Nenechávejte větve jívy ležet na zemi

Díky tomu, že budete vrbu pravidelně řezat a tvarovat, aby si udržela svůj přirozený tvar, je důležité během sezóny pohlídat, aby její větve neležely na půdě pod ní. To platí i u dalších, převislých kultivarů. Pokud byste je tam totiž nechali, často vrba jíva trpí na různé houbové choroby, které se na ni přenesou právě kontaktem s půdou, kde bývá mnoho spor hub. Ty pak způsobují různé rzi a skvrnitosti na listech, se kterými pak musíte bojovat chemickými prostředky neboli fungicidy.

Jaké má převislá vrba jíva nároky?

Kromě toho, že ji budete pravidelně tvarovat, je to vrba a jako vrba vyžaduje dostatek vody. Myslete na to především v době letních veder. Dalším důležitým úkolem, a to nejen při pěstování vrby, je pravidelná kontrola jejího zdravotního stavu, zda ji nenapadla nějaká houbová choroba, především padlí či ji nesají mšice.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada