Pro dobře vyzrálý kompost musíte teď na podzim udělat tu nejzásadnější věc: ovlivní rychlost a kvalitu kompostu

Kompostování je, dodržíme-li vše potřebné, velmi jednoduchá disciplína a máte-li na zahradě nedostatek místa, postačí vám k tomu i obyčejné kompostéry, které jsou buď dřevěné, plastové či ve formě textilních košů a zakoupíte je v každém hobbymarketu.

Co můžeme bez problémů kompostovat a co už ne: že vy tam házíte i shnilé ovoce?

Do kompostu patří veškerý organický materiál v podobě trávy, plevelů bez kořene a květů, zbytků rostlin, drobné větve, sláma, listí, zbytky z kuchyně. Co do kompostu ale rozhodně nepatří, jsou plevele i s kořenem, nemocné či napadené rostliny či listy, shnilé či napadené plody. Co se týče třeba často zmiňovaných vaječných skořápek, ty musíte nadrtit, nikoliv házet celé půlky do kompostu, také novinový papír či papírový karton bez lepenky, roztrhaný na menší kousky, lze kompostovat.

Jak lze kompostování urychlit: chraňte ho před nadbytkem vody

Kromě složek je důležité také umístění kompostu, ten by neměl být na přímém slunci. Platí, že čím menší kousky materiálu do kompostu dáme, tím rychleji se rozkládá, důležitá je také celková pestrost hmoty.

Kompost by měl být neustále vlhký, díky tomu se zde daří mikroorganismům i hmyzu, kteří se na rozkladu podílejí. Zároveň je ale nežádoucí, aby byl kompost příliš přesycen vodou, přebytečná voda musí mít možnost odtoku. Pro správný rozklad hmoty je důležitý také vzduch. Máte-li k dispozici kompostér, zajistěte tedy kompostu nejen dostatek závlahy, ale zároveň i odtok vody a odvětrávací otvory.

Podstatná věc se u kompostu provádí dvakrát ročně

Zásadní věcí, která podstatně ovlivní rychlost a kvalitu kompostu je jeho přehazování. To se provádí dvakrát ročně, většinou na jaře a právě teď, na podzim. Provzdušňováním podpoříme činnost mikroorganismů, jež ke své práci potřebují dostatek vzduchu. Kompost se díky přehazování nejen provzdušní, ale i dobře promísí. Vše suché, co je umístěno po stranách kompostu, se tím dostane dovnitř a začne lépe zrát.

Jak dlouho kompost zraje: to závisí na mnoha faktorech

Dáte-li si záležet a veškeré složky kompostu rozdrtíte na menší kusy, může doba zrání trvat kolem jednoho roku. Nicméně, ten opravdu kvalitní a zralý kompost bývá připraven až za dva či tři roky. Za tuto dobu má ten správný obsah pohotových živin pro rostliny. Dobře uzrálý kompost pak přeházíte přes síto a získáte jemnou a sypkou zeminu, která má cenu zlata.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada