Na podzim věnujte trávníku dostatek péče: bude krásně zelený a hustý i další rok. Postup krok za krokem

Žlutý list javoru na zelém trávníku
Info ikona

Jakmile začne na trávník padat listí ze stromů, průběžně ho shrabávejte. Pod vyšší vrstvou listů nemůže travní porost dýchat, a mohou v něm vznikat plísně.

Trávník je tou nejvíce náročnou zelení, co se týče péče, kterou na své zahradě máte. To si mnoho lidí stále nepřipouští a nevěnují této zelené ploše dostatek pozornosti.  Ale pokud mu hlavně teď, na podzim, neposkytnete patřičnou péči, zapomeňte na to, že bude na jaře zdravý, krásně zelený a hustý. Vaše lenost a pohodlnost bude tak po zásluze potrestána.

1. Trávník musí dýchat: nutná je především vertikutace

Trávník na podzim potřebuje výživu, ošetření a hlavně vertikutaci. Ta slouží k tomu, abychom trávník zbavili plsti a mechu a ten tak mohl lépe dýchat, přijímat živiny a vodu. Díky vertikutaci ho také zbavíme plevele a nakypříme ztvrdlý povrch půdy. Před vertikutací nezapomeňte trávník posekat a provádět ji vždy za sucha. Na malé ploše stačí použít k provzdušnění železné hrábě. Prořezáním do hloubky několika centimetrů se do blízkosti kořenů trav dostane více kyslíku, což se hned odrazí na zlepšení jeho kondice. Odstraněnou plsť a mech posbíráme sekačkou nebo vyhrabeme, aby trávník po tomto zásahu dobře zregeneroval, dodáme mu správné živiny.

2. Dodejte trávníku živiny: na podzim potřebuje hlavně draslík

Na jaře a v létě jste pravděpodobně používali hnojiva s vyšším obsahem dusíku, který zajistí rychlý nárůst hmoty. Na podzim je však situace odlišná, nyní nepotřebujeme další hmotu, ale potřebujeme, aby byl trávník odolný vůči nepříznivým podmínkám, především pak nízkým teplotám. Z toho důvodu je nutno dodávat především hnojiva s vyšším obsahem draslíku, který pomáhá rostlinným pletivům trav dozrát, zesílit a tím být odolnější vůči zimě. Trávník zásobený draslíkem je také odolný vůči chorobám a na jaře se velmi dobře a hlavně rychle zapojí.

3. Zbavte se travní plsti: místo vertikutace pomohou bakterie

Pokud z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete provést vertikutaci trávníku a přesto je patrné, že je v něm mnoho travní plsti, která brání přístupu živin a vody, lze to provést i jinak. Existuje totiž přípravek Likvidátor travní plsti, což je vlastně hnojivo obohacené o bakterie žijící volně v půdě. Tyto bakterie urychlují rozkladný proces travní plsti a tím nahrazují potřebu vertikutace, přičemž navíc dodá trávníku živiny až na dva měsíce.

4. Na holá místa trávy použijte náplast: rychlé a účinné řešení

Pokud vám při vertikutaci nebo díky likvidaci plsti vznikne v trávníku menší holé místo, můžete použít trávníkovou náplast 3 v 1. Jedná se o speciální směs kokosové rašeliny, osiv, hnojiva a vododržné látky. V případě větších holých míst, musíte znovu vyset travní osivo. Nově osetá místa musíte jen pravidelně zavlažovat po dobu minimálně deseti dnů, čímž dojde k rychlejšímu vzklíčení trav a jejich zapojení do stávajícího porostu.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada