Muškáty vám pokvetou až do zimy: neutrácejte za drahá hnojiva, fantastické je hnojivo z pampelišky a kopřivy

Muškáty
Info ikona

Muškáty lze bez problémů pěstovat v každé nádobě

Muškáty vyžadují nejen slunce, dostatek vláhy a odstraňování odkvetlých květenství, ale pokud mají vytvořit bohatou záplavu květů, vyžadují především dostatek živin. Speciální hnojiva určené přímo pro muškáty si sice můžete koupit, ale co když vám poradíme, že nemusíte kupovat nic, pouze natrháte běžný plevel a z něj získáte dostatek živin pro vaše muškáty? Najednou totiž pro kopřivu a pampelišku najdete další uplatnění.

Jak se starat o muškáty od jara do podzimu

Tyto oblíbené balkonové rostliny kvetou obvykle od května až do prvních podzimních mrazíků. Aby se tak stalo, vyžadují především vhodné stanoviště, což je hlavně slunce. Na podzim se však může stát, že je máte umístěné tak, že nyní budou spíše v polostínu. V tom případě, je-li to možné, je přesuňte na slunce, které potřebují několik hodin denně. Muškáty samozřejmě pravidelně zalévejte, minimálně dvakrát týdně, nebo je příště vysaďte do samozavlažovacích truhlíků. Se závlahou ale opatrně, při přemokření dochází k zahnívání kořenů a posléze odumře celá rostlina. Takže, ještě před tím, než se se budete chystat zalévat muškáty, prstem zkontrolujte, zda zemina je opravdu suchá.

Čím teď hnojit muškáty: na dusík už zapomeňte

Dostatek pohotových živin muškáty samozřejmě uvítají, také se vám za ně odvděčí bujným kvetením. Nicméně teď, na konci léta už musíte zvážit, které hnojivo, pro podporu kvetení, aplikujete. Rostliny jsou teď v plném květu a jsou také ve své konečné velikosti, tudíž už nepotřebujeme, aby rostly, ale aby kvetly. Takže v tuto dobu se už vyvarujte dodání dusíku, což platí i pro ostatní rostliny v zahradě, a zaměřte se spíše na dodání fosforu a draslíku. Fosfor obecně je zodpovědný za tvorbu květů, plodů a semen a draslík se podílí na zvyšování obranyschopnosti rostliny vůči nepříznivým podmínkám, ať už se jedná o choroby, škůdce nebo nepříznivé počasí.

Hnojivo z plevele: pampeliška a kopřiva dodají rostlinám vše potřebné

Nechcete-li kupovat drahé hnojivo v obchodě a preferujete – li spíše přírodní a ekologická hnojiva, navíc zcela bezpečná, vyzkoušejte si hnojivo vyrobit. Potřebujete k tomu pouze běžný plevel ze zahrady, jako je kopřiva a pampeliška, které dodají rostlinám draslík, fosfor, ale také vápník hořčík, železo a různé minerální soli.

Jak vyrobit kopřivové nebo pampeliškové hnojivo: potřebujete jen vodu

Nejprve si natrhejte asi 1 kg kopřiv nebo pampelišky a sežeňte si nějakou nádobu či kyblík o objemu 10l. Rostliny nasekejte, dejte do nádoby a umístěte na tmavé místo s tím, že nádobu zakryjete. Jinak riskujete, že se celou zahradou bude linout nelibý zápach. Směs nechte kvasit zhruba 14 dnů, občas promíchejte. Tekuté hnojivo je hotové, když z povrchu zmizí veškerá pěna. Před použitím pak tekutý hnůj vodou v poměru 1:10. Na muškáty pak naředěné aplikujte jednou za dva týdny a pamatujte, že dávkování byste neměli zvyšovat, protože i přírodním hnojivem můžete rostliny přehnojit.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada