Levandule korunkatá zimu venku nepřežije: zazimujte ji včas a správně, jinak na jaře už neobrazí

Levandule korunkatá
Info ikona

Levandule korunkatá

Levandule korunkatá (Lavandula stoechas) je také nazývána jako levandule francouzská, smilovitá, hlávkovitá nebo ouškatá, stále se ale jedná o tentýž druh a její druhové názvy jsou odvozeny především díky jejím listenům, které trčí z květu. Své fanoušky si získala pro svůj netradiční vzhled a stejně jako všechny levandule, i ona je silně aromatická.

Levandule korunkatá je pořádná fajnovka a nic vám neodpustí

Na její krásu jsme se nechali nalákat všichni, ale jakmile na jaře jdeme zkontrolovat přezimující rostliny na našich zahradách, právě u tohoto druhu levandule se nestačíme divit. Místo obrážejícího keříku najdeme zmrzlou a usušenou chudinku, která už neobrazí nebo obrazí, ale stejně odumře. Mírné zimy venku přežít sice mohou, ale silné mrazy zvládnout nemusí, takže je to pěstování typu pokus: omyl, a to není rozhodně dobré. Z toho vyplývá jediné, levanduli korunkatou musíme pořádně zazimovat.

Jak poznáme levanduli korunkatou: v Austrálii to je otravný plevel

Levandule korunkatá pochází z jižní Evropy, z oblasti kolem Středozemního moře. Běžně ji můžeme vidět růst ve volné přírodě například v Portugalsku, v jižní Evropě či Turecku. Roste dokonce až v Austrálii a na Novém Zélandu, kde ji ale, na rozdíl od nás, považují za nechtěný plevel.

Je to keřík se šedozelenými, úzce kopinatými listy, stejně jako levandule úzkolistá, a svoji pozornost poutá především svými exoticky vyhlížejícími květy. Květenstvím je lichoklas, který je zakončen nápadnými vzpřímenými listeny neboli korunkou fialové či bílé barvy. Kvete od června do srpna. Právě díky listenům připomínajícím korunku má druhové jméno korunkatá, nicméně se ujal i název ouškatá, protože někomu tyto listeny připomínají spíše ouška. Právě rozdílné druhové názvy způsobují u tohoto druhu trochu chaos, ačkoliv se jedná o stejnou rostlinu.

Jak správně pěstovat levanduli korunkatou: rozhodně v nádobě

Jak již bylo řečeno, tento druh levandule na naší zahradě před zimu nepřežije, ale ani to nemusí být důvod, se této krásky vzdávat. Musíte ji pěstovat v nádobě, přičemž ji před mrazy musíte včas přenést do chladné, světlé a bezmrazé místnosti s tím, že zálivku omezíte na minimum. Hned na jaře, jakmile to počasí dovolí, ji vynesete ven, očistíte, zastřihnete a můžete přesadit do nového substrátu, nejlépe speciálního přímo pro levandule. Zde totiž máte jistotu, že veškeré složky substrátu jsou ve správním poměru. Zhruba týden po přesazení jí můžete přihnojit. Levandule obecně miluje přímé slunce, takže tam, kde pálí slunce, se jí bude líbit. V teplejších oblastech jižní Moravy a v Polabí se občas zadaří, ponechat levanduli korunkatou na zahradě, ale je třeba ji řádně zazimovat. Záhony, kde ji pěstujete, musí být chráněné před větrem a mrazem a celou rostlinu musíte přikrýt chvojím nebo netkanou textilií. Ale nikdy nemáte jistotu, že zimu zvládne, stačí pár dnů nízkých teplot a levandule zmrzne.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada