Levandule vyžaduje podzimní řez, který rozhodne, zda přežije zimu: stačí jeden omyl a levandule už neobrazí

Střih levandule
Info ikona

Řezem tvarujeme levanduli do polokulovitého nebo kulovitého tvaru

Levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia) je nejčastěji pěstovaný druh levandule, přičemž dle kultivaru můžeme mít na zahradě rostliny plnějších a větších tvarů, ale i zakrslé, trpasličí formy, vhodné do skalky i do nádob. Ať již levanduli pěstujete z jakéhokoliv důvodu, musíte jim dopřát určitou péči. Ta spočívá jednak v umístění na plné slunce, pravidelné závlaze a hlavně na řezu. Budete-li se o levanduli dobře starat, vydrží vám na jednom stanovišti až dvacet let. Jak a kdy musíme řezat levanduli?

Kdy a jak stříhat levanduli: jarním řezem tvarujeme

Levandule se stříhá zhruba dvakrát až třikrát do roka, přičemž vždy se tvaruje do koule až polokoule. První jarní řez, který má za úkol probrat rostliny po zimě, se provádí v době, kdy už je tepleji, a nehrozí žádné mrazíky, což bývá většinou v březnu. Pokud si nejste jisti, zda jste správně trefili optimální čas, jednoduše rozhrňte keřík a pokud uvidíte na výhonech rašit zelené lístky a drobné pupeny, tak ten správný čas pro jarní řez právě nastal. První řez provádíme na jaře, zhruba v březnu, kdy odstraníme hlavně poškozené a namrzlé výhony a keřík provzdušníme. Jarním řezem tedy keřík upravíme do požadovaného tvaru, protože po zimě, a případné sněhové pokrývce, mohou být keříky poničené od tíhy sněhu. Jarním řezem také vybízíme rostlinu k bohatšímu růstu a bujnému kvetení.

Letní střih levandule po odkvětu: spíše estetický důvod

Druhý řez během roku nastává ve chvíli, kdy sklízíme květy. Nestříhají se tedy celé větvičky, ale pouze květní stonky, přičemž nůžkami můžeme odstřihnout jednotlivá stébla. V tuto dobu není řez nijak hluboký. I při tomto řezu se snažíme udržet kulovitý či polokulovitý tvar.

Podzimní řez rozhodne, zda levandule přežije zimu: pozor na zásadní chybu

Podzimní řez je, stejně jako jarní, důležitý a rozhoduje o tom, zda levandule bude dostatečně mrazuvzdorná a přežije zimu.Na konci léta, nejpozději do konce září, už nesmíme zasahovat hlouběji do starého dřeva, což stále mnoho pěstitelů, v domnění, že tím levanduli pomohou, dělá. To si můžeme dovolit pouze při jarním řezu, kdy se rány dobře hojí. Naopak při podzimním řezu nesmíme dělat velké zásahy, protože do zimy se rány nemusí zahojit a hluboký řez s e v tuto dobu ani nedoporučuje. Pokud to totiž přeženete, levandule už vám nikdy neobrazí a s doposud krásným keříkem se můžete rozloučit.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada