Kvetoucí velikonoční kaktus vás okouzlí krásnými květy: Co udělat, aby bohatě kvetl a jakou věc nám nikdy neodpustí

Velikonoční kaktus (dříve Rhipsalidopsis dnes Hatiora gaertneri) je velmi podobný vánočnímu kaktusu, ale liší se nejen obdobím květu, ale zejména tvarem článků a květy. Kvete od března do června a současný sortiment nabízí nepřebernou škálu barev květů, takže pak už jen záleží čistě na vaší preferenci. Velikonoční kaktus sice patří mezi kaktusy, ale na rozdíl od těch klasických, s ostny, má přece jen jiné nároky na pěstování. Pokud je nedodržíte, nepokvete a pokud ano, tak velmi málo.

Potřebuje kaktus vodu?

Většinou se řadí mezi nenáročné pokojové rostliny a tím prvním rozdílem oproti kaktusům je potřeba vody. Velikonoční kaktus pochází z deštných pralesů Brazílie a když si uvědomíte, jaké klimatické a půdní podmínky jsou právě v pralese, stejné byste mu měli dopřát i u vás doma. Takže, vzhledem k tomu, že velikonoční kaktus, stejně jako vánoční, má článkované tělo, vyžaduje dostatek vody. Zalévejte ho tedy podobně, jako ostatní pokojové rostliny, nejlépe do podmisky. Zde vodu nechejte maximálně půl hodiny a zbytek vylijte. Substrát u kaktusu můžete občas nechat úplně vyschnout, ale nemělo by to být pravidlem. Velmi důležitá je také drenáž v květináči, která zajistí dobrý odtok přebytečné vody, co se týče substrátu používá se ten na kaktusy a běžně ho zakoupíte v každém zahradnictví.

Jak pěstovat velikonoční kaktus

Vrátíme-li se zpět do deštného pralesa, odkud velikonoční kaktus pochází, uvědomíme si také jeho potřebu světla. Velikonoční kaktus vyžaduje dostatek světla, ale nikoliv přímého, kdy na něj bude celý den pálit slunce, ale tzv. rozptýleného, kdy je dobré ho postavit třeba za nějakou jinou rostlinu, která mu sice dopřeje světlo, ale zároveň ho ochrání před přímými slunečními paprsky.

Jak si zajistit pravidelné kvetení: hlavně s ním nehýbejte

Aby velikonoční kaktus pravidelně kvetl, vyžaduje péči nejen před květem, ale i po odkvětu, a právě péče po odkvětu se často opomíjí. Takže od října do února dopřejte kaktusu období klidu, kdy jej méně zaléváte a držíte ho při teplotě okolo 12 °C. Pak ho přenesete do teplé místnosti a zde ho ponecháte až do doby květu. Kvete asi měsíc. Jakmile začíná mít pupeny a chystá se do květu, nikdy s ním nesmíte hýbat a přemisťovat ho na jiné místo. Pokud to totiž uděláte, poupata opadají a vy se žádných květů ani nedočkáte. Velikonoční i vánoční kaktus jsou totiž v době tvorby poupat velmi citliví na změnu, myslete na to, až ho budete umisťovat na to pravé místo.

Co s kaktusem po odkvětu?

Chcete-li se z jeho květů radovat co nejdéle, pravidelně odstraňujte odkvetlé květy a nenechte velikonoční kaktus vytvořit plody. Pokud byste totiž vše nechali napospas osudu, v příštím roce by kaktus kvetl mnohem méně či vůbec, byl by totiž vysílený tvorbou semen. Jakmile úplně odkvete, dopřejte mu asi měsíc klidu. Snižte zálivku a nechejte kaktus vyschnout. Se zálivkou začněte až ve chvíli, kdy substrát bude suchý do hloubky více než 5 cm.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada