Jiřiny teď potřebují zvláštní péči: dodržte ji a pokvetou bohatě až do mrazů. S hnojením i zálivkou skončete včas

Květy jiřin si zamiluje každý
Info ikona

Květy jiřin si zamiluje každý a může z toho být láska na celý život

Dahlia variabilis (jiřina proměnlivá) je oblíbená hlíznatá rostlina, kterou lze pěstovat buď ve volné půdě, nebo v dostatečně velké nádobě. Milují hlavně slunce, ale zvládnou to i v polostínu, někde pod pergolou. Velmi jim to sluší ve společnosti různých okrasných travin, a jelikož nejsou zimovzdorné, je nutno jejich hlízy na zimu uložit. Ale do té doby je ještě dostatek času, proto se teď těšme z té krásy, kterou její květy přináší.

Květy jiřin se hodí k řezu: zpříjemněte si jimi den

Jiřiny i jiřinky kvetou poměrně bohatě a proto není důvod, proč byste si nemohli nařezat pár květů do vázy. Chcete-li si udělat radost, květy řežte vždy brzy ráno a kytici pak dejte hned do vody. Vybírejte pokud možno plně otevřené úbory a vedlejší lodyhy a spodní listy odstraňte. Vodu ve váze pak pravidelně vyměňujte.

4 základní kroky, které vám zaručí krásné květy až do mrazu: začít ale musíte už při výsadbě

  1. Opora:vyšší odrůdy musíte podepřít pevnou tyčkou, aby se stonky nesoucí těžké květní úbory, ve větru nezlomily. Opěrnou tyč zapíchněte do půdy už při výsadbě hlíz, tím si zároveň označíte místo výsadby. Během vegetačního období pak upevněte výhony vázacím drátem nebo PVC páskou, která je šetrnější.
  2. Hnojení: hned zpočátku dejte do výsadbové jámy kompost (tak dvě hrsti na hlízu) a zhruba za měsíc přihnojte rostliny fosforečným, minerálním hnojivem, abyste podpořili kvetení. Od konce léta rostliny už  ale nepřihnojujte.

 

3. Zálivka: především v suchých létech jsou jiřiny, stejně jako ostatní rostliny, vděčni za vydatnou zálivku. Vždy ale zalévejte přímo ke kořenům a nikdy shora. Se závlahou skončete včas před vyjmutím hlíz pro zazimování, protože by hrozilo uhnívání těchto zásobních orgánů.

4. Odstraňování odkvetlých květů: budeme-li pravidelně odstraňovat odkvetlé květy, stimulujeme tím kvetení. Ale pozor, ať odkvetlé květy nezaměníte s poupaty, která teprve čekají na rozvinutí. Květní úbory odstraňte hned po odkvětu, čímž si nejen nepopletete odkvetlé poupě od toho, které na vykvetení teprve čeká, ale zároveň předejdete riziku rozvoji houbových chorob.

Jak správně přezimovat hlízy: začněte hned po prvních mrazech

Jiřinám v záhoně seřízněte hned po prvním mrazu výhony tak na 10 cm a za suchého dne vyryjte hlízy rycími vidlemi. Hlízy očistěte a uložte do bedýnky s pískem, aby hlízy nevyschly. Bedýnku s hlízami uložte na místo, kde nemrzne. Máte-li jiřiny v nádobě, je to snazší, jen jim seřízněte stonky a můžete je ponechat v nádobě. Během vegetačního období je nezalévejte. Na jaře, zhruba v dubnu, hlízy vyjměte z bedýnky či květináče a zasaďte je buď na záhony, nebo opět do nádoby, ale s novým substrátem.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada