Jak zabránit orosení oken v zimě: Pomoci vám můžou pokojové rostliny, které máte možná doma

Jak se zbavit rosení oken

Rosení oken není zase taková rarita, naopak, tento jev je častý především teď, v zimě, kdy v místnosti topíme. Díky velkému rozdílu mezi okenní tabulkou a okolím začne na okně kondenzovat pára. Je několik možností, jak tento jev minimalizovat, především byste měli pravidelně větrat a rozhodně nestačí pouze ventilačka, neměli byste v místnosti sušit prádlo, tím jen zvyšujete vlhkost v místnosti. Dalším řešením je vyměnit stará okna za nová nebo právě využít pokojové rostliny.

Proč je rosení oken problém a kdy ho mohou rostliny zhoršit

Celkově vlhkost v domě není nikdy nic dobrého a ve většině případů dochází ke vzniku a šíření plísní a s nimi jsou samozřejmě spojeny zdravotní komplikace. Jedná se hlavně o astma, alergie či zhoršení zdraví u seniorů a jejich negativní vliv na naše zdraví se často projeví až za několik let. Někdy mohou k šíření plísní přispět také rostliny, kdy zvyšují vlhkost vzduchu nejen dýcháním, ale také odparem vody ze zálivky. Otázkou tedy zůstává, co s tím?

Které pokojové rostliny pohlcují vlhkost

Abychom omezili vlhkost v bytě, můžeme sice omezit počet rostlin na parapetu a vyměnit je za vhodnější druhy, rostliny rozmístit po bytě nebo do rohu bytu umístit pohlcovače vlhkosti. To vše lze samozřejmě udělat bez ohledu na to, zda použijeme vhodné pokojovky či ne. Takové druhy totiž částečně poutají vlhkost ze vzduchu, aby ji následně využily ve svůj prospěch. Právě z toho důvodu se hodí na okenní parapety, kde mohou, alespoň částečně, přebytečnou vlhkost ze vzduchu odebrat. Které rostliny toto dokáží?

1. Lopatkovec

Lopatkovec nebo také toulcovka (Spathiphyllum) je naprostý nezmar mezi pokojovými rostlinami, který snese i nedostatečnou, a hlavně nepravidelnou péči. I přesto dokáže kvést úžasnými květy, kde květy na palici (žlutá) jsou obklopeny bílým toulcem. Lopatkovec je velmi nenáročná rostlina, která se doporučuje i pro začátečníky. Substrát má rád stále vlhký, ale snáší i občasné nezalití.

2. Šplhavnice

Scindapsus nebo také šplhavnice (Scindapsus sp., Epipremnum aureum) je další pokojovou rostlinou, která je nenáročná a s tím málem, co jí dáme, dokáže udělat velké divy. Jedná se o popínavou rostlinu-liánu, která vyžaduje nějakou oporu, nejčastěji se používá mechový sloupek. Scindapsus vyžaduje dostatek vláhy, z toho důvodu je uzpůsobená také k pojímání vlhkosti ze vzduchu, což vychází z jejího původu, nejčastěji se totiž pne po stromech v deštných pralesích.

3. Tchýnin jazyk

Tenura neboli tchýnin jazyk (Sanseviera trifasciata) je dalším nezmarem v říši pokojových rostlin. Je velmi nenáročná a vyniká především svými mečovitými, dlouhými a pevnými listy, nejčastěji se žlutým okrajem. Tchýnin jazyk má i krásný květ, ale ne vždy se kvetení dostaví v běžných domácích podmínkách.

Pro dokonalé vybarvení listů potřebuje tenura dostatek světla.

4. Ledviník

Ledviník ztepilý (Nephrolephis exaltata) je kapradina, která miluje především vysokou vzdušnou vlhkost. Na světlo náročný není, ale samozřejmě jej uvítá. Hodně lidí ho umisťuje buď do kuchyně nebo do koupelny, kde si ledviníku velmi líbí. Ledviník je pokojová rostlina okrasná listem, který je vícenásobně zpeřený se zvlněnými okraji. Chcete-li, aby se mu u vás líbilo, pravidelně ho roste. Ledviník nejlépe vynikne na vyvýšené noze nebo nějakém podstavci, protože u něj je rozhodně na co se dívat.

5. Kalatea

Kalatea (Calathea sp.) je pokojová rostlina opět okrasná především svými listy, ačkoliv i její květ oranžové barvy je rovněž velmi dekorativní. Kalatea vytváří hustý porost listů, které jsou poměrně velké s různou kresbou a rostou na dlouhých stoncích. Ve své domovině roste v podrostu vysokých stromů, takže i podobné podmínky bychom jí měli připravit také doma. Světlo ano, kvůli vybarvení listů, ale určitě ne přímé sluneční paprsky, které na listech mohou zanechat popálené, hnědé skvrny.

6. Zelenec

Zelenec (Chlorophytum comosum) je ta nejčastěji pokojová rostlina, která se těší velké oblibě. Je to dáno tím, že je opravdu velmi nenáročný, a hlavně se dobře množí, takže její pěstování zvládne každý. Zelenec, kromě toho, že poutá vzdušnou vlhkost také čistí vzduch, takže si ho lidé umisťují třeba do ložnice či obývacího pokoje.

7. Aloe

Nejznámější léčivá pokojová rostlina aloe pravá (Aloe vera), kterou lze pěstovat za určitých podmínek i doma v květináči. Jedná se o stálezelenou rostlinu s dužnatými listy, kdy šťáva z nich má hojivé účinky především na různé kožní potíže. Listy jsou na okraji řídce ostnité a uspořádané do přízemní růžice. Aloe kvete hroznovitými a výraznými květy. Budete-li ho pěstovat doma v bytě, počítejte s tím, že se dokáže velmi rychle rozrůst a je tedy nutno ho silně redukovat. Velmi hezké je aloe v nádobě, kterou přes léto dáme třeba na terasu, k bazénu či do záhonu. Aloe vyžaduje dostatek tepla, s teplotami kolem 20-25 °C, teploty pod 10 °C jsou pro ni hraniční.

8. Palma areka

Tento druh palmy (Areca lutescens) patří mezi oblíbené a často pěstované, protože je poměrně nenáročná. Jediné, co nesnáší jsou výkyvy teplot a suchý vzduch, kterému zamezíme pravidelným rosením. Není ani žádoucí umístit areku na přímé slunce, preferuje spíše lehký polostín.

 

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada