Jak v zimě nezlikvidovat pokojovky: nezavlečte si domů choroby a škůdce ze zahrady. Pro kontrolu závlahy použijte trik se špejlí

Pokojové rostliny
Info ikona

Pokojové rostliny jsou nedílnou součástí všech interiérů a mají pozitivní vliv na naši psychiku

Podzim je krásný, ale snižující se teploty, které jsou znatelné především v noci, s sebou přinášejí riziko, že choulostivější rostliny, které jsme přes léto měli třeba na terase, už musíme přenést do bytu. Rostliny jsou po letnění svěží a teď je čeká ta nepříjemná část roku s kratším dnem a menší intenzitou světla. Aby tento přechod přežily ve zdraví, musíte rostliny na vše včas připravit.

Pokojové rostliny pečlivě prohlédněte a dodejte jim živiny, budou je potřebovat

Rostliny důkladně prohlédněte, odstraňte poškozené listy a dodejte živiny na druhou část roku. Pro tuto chvíli jsou ideální dlouhodobě působící hnojiva, například přípravek Substral Osmocote, který vyživuje rostliny v závislosti na jejich potřebách a uvolňuje živiny postupně během půl roku. Jedná se o granulované hnojivo, které jen zapravíte do substrátu.

 

Dezinfekce pokojových rostlin: zlikvidujete případné škůdce i choroby

Před tím, než rostliny přenesete zpět do bytu, proveďte pro jistotu dezinfekci přípravkem Substral Komplexní ochrana, který omezí výskyt houbových chorob, např. skvrnitosti listu a zároveň zlikviduje savý hmyz v podobě mšic, třásněnek i molic. Pokud se totiž především těchto škůdců nezbavíte, přenesete si je do bytu, kde mají optimální podmínky pro svůj rozvoj a postupně se přemístí na ostatní pokojové rostliny. Samotná ochrana proti škůdcům i chorobám v bytě je pak malinko náročnější, řešte to tedy včas, preventivně, před samotným přesunem do bytu.

Co dělat, když se škůdce objeví na pokojovce v bytě: zachovejte klid, řešení existuje

I přes veškerá opatření se může stát, že na pokojových rostlinách přeci jen nějakého toho škůdce objevíte, třeba jste si ho do bytu zavlekli s novou rostlinou. V tom případě je nejlepším řešením, s ohledem na bytové podmínky, použít insekticidní tyčinky Sanium Stick, které jen zapíchnete do květináče. Tyčinky uvolňují účinnou látku do prostoru kořenů a rostlina je společně s výživou nasává do listů. Tím se stává pro savý hmyz rostlina nepoživatelnou a po nasátí rostlinných šťáv škůdci hynou. Díky pozvolnému uvolňování ochrání tyčinky rostlinu až na tři měsíce.

 

Víte, kdy máte pokojovou rostlinu zalít? Zkuste trik se špejlí

Méně je více a opět to platí, zejména při zálivce. Rostliny nepotřebují zálivku tak často, jak si mnozí myslí, ale kdy je tedy ten správný čas rostlinu zalít? Znáte ten trik s obyčejnou špejlí? Zkrátka, špejli píchnete do substrátu, a pokud na ní po vytažení ulpí zemina, rostlina je zavlažená dostatečně, ale pokud je po vytažení špejle suchá a čistá, je čas rostlinu zalít.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada