Fíkus benjamína shazuje listy: dodržte správný postup jeho pěstování, jinak se z něj dlouho těšit nebudete

Fíkovník
Info ikona

Fíkovník benjamina shazuje pravidelně starší listy, ale jakmile shodí i listy nové a mladé, je něco špatně a musíme jednat

Pokojové rostliny jsou tradiční součástí našich interiérů, které nejen, že nám dělají dobře na psychiku, ale mají také řadu prospěšných funkcí, především to, že čistí a filtrují vzduch a fungují tak jako přírodní čističky vzduchu, díky nim se nám doma i dobře dýchá. Fíkovník drobnolistý (Ficus benjamina) patří mezi ty nejoblíbenější druhy fíkusů, které v bytě pěstujeme. Je ale pár věcí, které nám fakt nepromine. Které to jsou?

Fíkovník drobnolistý je opravdový benjamínek z velké rodiny Fíkusů

Fíkovník drobnolistý je oblíbený pro svoje drobné listy, které mohou být různě panašované, čímž mu dodají na přitažlivosti. Tento druh fíkusu může být pěstován také jako bonsaj. Ve své domovině dosahuje výšky až 30 metrů, ale v domácích podmínkách je samozřejmě mnohonásobně nižší.

Jak se starat o fíkovník drobnolistý

Fíkovník vyžaduje světlo rozptýlené, nikoliv přímé slunce, což vychází i z jeho domoviny, kde roste především v podrostu vyšších stromů, kdy na něj dopadají jen rozptýlené paprsky slunce. Má rád teplo, teploty kolem 24 °C jsou pro fíkovník optimální, jakmile klesnou pod 10 °C nebo vzrostou nad 30 °C, nedopadne to s ním dobře. Na substrát náročný není, ale lépe, pokud ho vysadíte do speciálního substrátu pro fíkusy, kde je vyrovnaný poměr jednotlivých složek.

Proč fíkovník shazuje listy?

Čas od času u něj dochází k tomu, že shodí listy. V zimě probíhá přirozená obměna starších listů a je to stejný princip, jako nám, lidem, vypadávají a opět rostou vlasy. Toto je tedy v pořádku. Ale, shodí-li fíkovník kromě starších listů i ty mladé, je něco špatně a rostlina je ve stresu. Fíkovník velmi citlivě reaguje na změnu stanoviště, a to nejhorší, co mu můžete provést je, postavíte-li ho někam do průvanu. Fíkovník je trochu „fajnovka“, takže mu vadí i tzv. studené nohy, kdy květináč stojí na studené podlaze. Vždy ho tedy musíte postavit na nějakou podložku, nejlépe tu s kolečky, díky které ho můžete snáze přesouvat po bytě. U fíkovníku to nesmíte ani přehánět se závlahou, jinak mu zahnívají kořeny. Voda musí být dostatečně odstátá a teplá, a jakmile to se závlahou přeženete, ihned shodí list.

Jak hnojit fikus benjamína

Kromě toho, že budete zalévat střídmě a s citem, vyžaduje fíkovník také pravidelnou dávku živin. V období od března do září by měl dostat jednou za 14 dnů tekuté hnojivo a mimo toto období pak stačí dodat živiny jednou za dva měsíce. K hnojení používejte běžné hnojivo na pokojové rostliny, které svůj účel splní bohatě, zde není třeba utrácet peníze za nějaké speciální pro fíkusy.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada