Fatální chyby při stavbě hmyzího hotelu: nedělejte je, jinak zůstane prázdný. Hlavně záleží na velikosti

Hmyzí hotel
Info ikona

Ne každý hmyzí hotel splňuje určité zásady a může se tak stát, že se v něm žádný užitečný hmyz neubytuje a zůstane prázdný

Vážně potřebujete hmyzí hotel? Výroba hmyzího hotelu má své zásady

Jestliže nechcete, aby váš hmyzí hotel sloužil jako pouhá prázdná okrasa zahrady, buď ho kupte u specializovaných firem, nebo ho vyrobte správně. Před samotnou výrobou si ale položte otázku, zda ve vaší zahradě je opravdu hmyzí hotel potřeba? Jestliže totiž je vaše zahrada divočejší, kdy v rohu zahrady se povaluje hromada klestí, ponecháváte na zahradě proschlé stromy či pařezy nebo máte na zahradě dřevěnou kůlnu, vy si hotel pro hmyz rozhodně pořizovat nemusíte. Užitečný hmyz si totiž na vaší zahradě nalezne dostatek úkrytu sám, stačí jen, být trochu benevolentní při úklidu zahrady. Ale, pokud máte zahradu jako z partesu, krátce střižený trávník a dokonale vyčištěné záhony, vám se hmyzí hotel určitě hodí.

 

Na velikosti rozhodně záleží: menší domeček je lepší, než obrovský panelák

Pro hmyz je mnohem lepší, pokud po celé zahradě rozmístíte více menších domečků, nežli jeden obrovský hmyzí hotel a´la panelák. Domečky musí být chráněny před deštěm a vlhkem a domek by měl být co nejdříve ráno zahříván sluncem.

7 fatálních chyb při stavbě hmyzího hotelu: vyvarujte se jich a nabídněte hmyzu skvělé ubytování

 

1.Některé části hotelu bývají vyplněny borovými šiškami, ale ty nejsou vůbec efektivní a hmyz je pro své ubytování vůbec neužije.

2. Stejně zbytečné, jako borové šišky, jsou i menší kousky dřeva, které hmyz rovněž nevyužije.

3. V příručkách se doporučuje využití bambusu, do jehož dutých stonků se hmyz nastěhuje. To je sice pravda, ale otvor by neměl být větší, než 2-9 mm. Místo bambusu lze proto použít i stonky jiných rostlin, kde bude průměr otvoru dostatečný.

4. Nevhodným materiálem pro hmyzí hotel je překližka, jedná se totiž o lepený materiál, který se vlivem vnějších podmínek rozlepuje a kroutí a tím pádem se poničí i celý domek.

5. V některých domcích lze vidět jako výplň tvárnice a děrované cihly, zde je ale problém v tom, že díry jsou moc velké a žádný hmyz se zde nemůže ubytovat. Vylepšit to ale můžete tak, že jednotlivé otvory vyplníte trávou či větvičkami.

6. Otvory do dřeva se musí vždy vrtat přes letokruhy, tzn., od okraje kmene do jeho středu. Je to z toho důvodu, že otvory vyvrtané podélně mohou praskat a odhalit tak vajíčka hmyzu, které se pak stanou dobrým terčem pro predátory.

7. Celou přední část hmyzího domku je nutné opatřit pletivem, to ochrání obyvatele před nájezdy ptáků, kteří si hmyzem rádi zpestří jídelníček.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada