Sametka podzimní útočí: kde na ni můžete narazit a jak se jí nejsnáze zbavit?

Sametka podzimní (Neotrombicula autumnalis, syn. Thrombicula autumnalis) je drobný roztoč příbuzný s klíšťaty. Má cihlově červenou barvu a ve stadiu dospělce osm nohou. Žije volně v přírodě, po většinu roku v půdě. Zatímco dospělci a nymfy sametek neškodí, larvy žijí paraziticky a způsobují svým hostitelů (obratlovcům) silné podráždění kůže (tzv. trombiculózu, označovanou také jako srpnová vyrážka). 

Larvy sametek mohou potrápit zvířata i lidi

Dospělé sametky kladou v červnu a červenci do půdy vajíčka, z nichž se pak líhnou larvy. Ty vylézají koncem léta a začátkem podzimu na povrch půdy a na rostliny bylinného patra, kde čekají na hostitele. Cizopasí na obratlovcích, takže uchytit se mohou jak na zvířatech, tak lidech

Jelikož mají šest nohou pohybují se larvy sametek po těle napadeného poměrně rychle a hledají nejvhodnější místo k přisátí. Nejraději mají místa s jemnou kůží, u lidí pak taková, kde přiléhá oblečení ke kůži, tzn. slabiny, kolem pasu (spodní prádlo), u žen oblast prsou (podprsenky), kotníky (ponožky), u malých dětí ve vlasech... U psů zase nejčastěji mezi prsty, u tlamy, kolem uší, v tříslech nebo kožních záhybech. 

Larvy sametek vysávají z kůže obsah buněk 

Larvy sametky měří asi 0,2 mm a mají oranžovou nebo červenou barvu. Po přisátí vstříknou do kůže hostitele sliny, které rozpouští tkáně, a ty pak vysávají (nevysávají krev, ale obsah kožních buněk). Asi po třech dnech larvy hostitele opouštějí a vracejí se do půdy, kde pokračují ve svém vývoji. Za rok má sametka podzimní jen jednu generaci, přezimují nedospělé nymfy a dospělci. 

Sametku přitahují neudržované travní porosty

Se sametkou podzimní se můžete setkat zejména za teplého a vlhkého počasí. Vyhovují jí louky, neudržované trávníky a zarostlé zahrady. Raději má stín nebo polostín, dobře udržované a osluněné plochy neosídluje. Platí to však obecně, její výskyt byl zaznamená už i na golfovém hřišti. K rozšíření sametek přispívají i hostitelé, kteří se vyskytují na zemi, např. hlodavci, poskakující ptáci, pobíhající kočky, psi... 

Místo napadené sametkou nepříjemně svědí

Okamžik napadení larvou nebo larvami sametek je nebolestivý, a proto uniká pozornosti. Po 24 až 48 hodinách začíná ale kůže silně a nepříjemně svědit a svědění přetrvává i několik dnů po odpadnutí nebo odstranění larev sametky. Rozhodující je samozřejmě vnímavost napadeného. 

Larvy sametky odstraníte teplou sprchou

Na rozdíl od klíšťat není odstranění larev sametek z těla těžké. Stačí důkladná sprcha teplou vodou a mýdlo. Počítejte ale i s vypráním oblečení, povlečení, potahů, vysáváním lůžek a pelíšků... Svědění se doporučuje mírnit např. Fenistilem nebo tekutým pudrem, často však nezabírají.  

Domácím mazlíčkům larvy sametky odstraňujte z kůže pomocí pinzety nebo vatové tyčinky namočené v Alpě, jde to i nehtem. Místo následně dobře vydezinfikujte, protože rozškrábaná ložiska se mohou snadno zanítit. 

Rozšíření sametky zabráníte udržováním zahrady

Chcete-li zabránit rozšíření sametky ve vaší zahradě, snažte se udržovat nízký travní porost a odplevelujte pravidelně záhony. I tak na sametky ale můžete narazit. V období zvýšeného výskytu jejich larev nebo při pohybu v rizikových oblastech proto používejte repelenty, které jsou účinné proti klíštěti.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada