Bělásek zelný není na zahradě vítaný. Jeho housenky dokáží zlikvidovat celou úrodu: braňte ji snadnými fígly

Housenky běláska
Info ikona

Housenky běláska jsou velmi čilé a hladové, vaši úrodu dokáží zlikvidovat poměrně rychle, není tedy čas ztrácet čas

Bělásek zelný: jak škodí a co o něm víme

Bělásek zelný je ze všech bělásků ta nejhorší varianta, která vám může poletovat po zahradě. Ostatní druhy bělásků totiž neškodí buď vůbec, v nepatrné míře nebo svá vajíčka kladou na plané rostliny a naši úrodu nijak neohrožují. Na první pohled sice vypadá křehce a neškodně, ale nenechte se mást tím, že si jen tak poletuje nad vašimi záhony se zeleninou. Pokud totiž zaměříte na něj svoji pozornost, zjistíte, že nejraději poletuje nad zelím, kedlubnami nebo kapustou a obhlíží, kam by nakladl vajíčka.

Není bělásek jako bělásek: někteří bělásci jsou opravdu jen křehcí motýlci

Bělásek zelný je jedním z našich nejznámějších motýlů, který na zahradě dokáže napáchat velké škody., především na brukvovité zelenině. U nás mívá dvě až tři generace, přičemž ta první je méně početná a nezpůsobuje žádné velké škody. Druhá generace už je mnohem horší, vyskytuje se totiž během léta a samičky klade na spodní stranu listů až 300 vajíček. Vajíčka jsou velmi výrazně zbarvená, mají žlutooranžovou barvu, a pokud budete listy zelí či kapusty pravidelně kontrolovat, určitě je nepřehlédnete. Z vajíček se pak vylíhnou housenky, které dokáží sežrat celý list vámi oblíbené zeleniny a ještě jen znečistit svými výkaly. Taková zelenina je pak absolutně nepoživatelná. Housenky se pak zhruba za 4 týdny zakuklí a na světě bude nový bělásek.

Vajíčka běláska
Info ikona

Vajíčka běláska mají velmi výraznou barvu, takže na rubu listu je nemůžete minout

Jak ochránit zeleninu před housenkami: sítě, sběr či aromatické rostliny

Housenky bělásky zelného mají jednu nepříjemnou vlastnost, kdy při podráždění začnou kolem sebe bít přední polovinou těla a vylučovat odpudivou zelenou tekutinu. Tím nejen znehodnotí zeleninu ještě více, ale díky tomu ji nemusí ani někteří ptáci.

Běláskům v nakladení vajíček zabráníme natažením sítí nebo záclon přes záhony. Tuto ochranu ale musíte udělat včas, jakmile jsou vajíčka nakladená, musíte zvolit jinou metodu. Máte-li menší plochy, sesbírejte housenky ručně, není to sice nic příjemného, ale je to asi ta neúčinnější metoda.

Bělásek nemá v oblibě příliš aromatické rostliny, takže se doporučuje, vysadit mezi brukvovitou zeleninu třeba anýz, celer nebo mátu. Stejně tak pomáhá i výluh z bylin, například opět z máty, šalvěje, rozmarýny, mateřídoušky nebo vratiče. Nevoní mu ani rajče, takže když budete z rajčat odštipovat postranní výhony, poklaďte je přímo mezi zeleninu.

Čím dále přelstít běláska: vaječné skořápky zmatou samičku

Proti housenkám můžete samozřejmě zasáhnout také insekticidy, které jsou velmi účinné a to z toho důvodu, že housenky se nezavrtávají dovnitř hlávky, ale jsou na povrchu, tudíž zásad he přímý a rychlý. Na zahradu také přilákejte ptáky, ať již výsadbou vhodných keřů, které mají chutné plody, nebo umístěním budek a pítek.

Je známý také trik s vaječnými skořápkami, které se prý používaly dříve, za dob našich babiček. Zkrátka vaječné skořápky nadrtíte a zasypete jimi zeleninu. Samičky bělásků si pak myslí, že na zeleninu nakladla vajíčka jiná samička a tak se vydá hledat jiné místo. Co je na tom pravdy můžete sami vyzkoušet.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada