Nepusťte hluk do zahrady

Protože uši neumíme zavřít podobně jako oči, ani je „vypnout“, vnímáme zvuky, dokonce i když spíme. Bylo by chybou si myslet, že se na hluk dá zvyknout. Je prokázáno, že při překročení hranice 70 decibelů se projevují negativní účinky na organismus – cévy se zúží, srdce tepe rychleji, celkově se zhorší funkce krevního oběhu a začne se zrychlovat dech.

Jak se bránit?

Ochranu poskytují protihlukové stěny a zábrany. Čím vyšší a mohutnější, tím jsou účinnější. Pokud stojí dům u rušné silnice, je nejúčinnější vybudovat protihlukové zábrany už na hranici pozemku, protože čím blíž je protihluková bariéra ke zdroji hluku, tím účinněji působí.

Gagionová stěna
Info ikona

Mohutnost protihlukového plotu z gabionů zmírníte popínavými rostlinami.

Protihlukové bariéry lze postavit z různých materiálů. Nejčastěji se používají terénní náspy nebo stěny z betonu, cihel, kamene, dřeva či skla. Obecně platí, že protihlukové bariéry působí dvěma způsoby: buď hluk pohlcují, nebo odrážejí. 

Pohlcovače a odrážeče

Tvrdý a hladký povrch hluk účinně odráží. Pokud však proti takové stěně bydlí soused, nebude z ní mít radost, protože hluková zátěž se přenáší na něj: „odrazná stěna“ může zvýšit hluk v sousedství až o několik decibelů. A protože zvýšení hluku o 10 decibelů pociťuje lidské ucho jako dvojnásobnou hlasitost, byl by to opravdu nepříjemný zásah.

V zastavěné městské čtvrti je tedy lepší zvolit ochrannou bariéru s vysokou pohlcovací schopností. Její účinnost zvyšuje mohutná hmota bariéry a drsný povrch. Zdi z betonu je možné povrchově zvrásnit bedněním, hladké betonové stěny lze opatřit raženou povrchovou vrstvou, která imituje dřevo či kameny. Zdrsněná plocha poslouží i jako opora pro popínavé rostliny, které – tak jako zeleň vůbec – dobře pohlcují hluk. 

Vysoký a neprůhledný plot
Info ikona

Vysoký dřevěný či zděný plot je jedna možnost. Druhou je živý plot, který navíc zachytí část prachu.

Bez přerušení 

Myslete na to, že zdroj hluku je nutné odclonit podél celé hranice pozemku. Pokud není možné vyhnout se přerušení bariéry, například kvůli vjezdu na pozemek, měly by stěny pokračovat alespoň kousek za roh. Tvar a řešení hlukové stěny je vhodné posoudit spolu s odborníkem. Před stavbou se také dohodněte se sousedy, zda nebudou proti navrhovanému řešení, a na stavebním úřadu se zeptejte, zda je nutné stavební povolení nebo stačí ohlášení a jakou dokumentaci budete potřebovat.

Průhledná stěna

Zajímavým řešením je sklo (obvykle jednovrstvé bezpečnostní), které lze digitálně potisknout takřka libovolným barevným vzorem. Jednotlivé prosklené plochy můžete umístit v několika výškách. Skleněné prvky tak pomáhají vytvořit klidné zákoutí skryté před větrem, hlukem z ulice nebo nežádoucími pohledy kolemjdoucích či sousedů. Potisk nebo vhodné polohování prosklených ploch omezí odlesky nebo odrazy slunce.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada