Řasokoule svádí k pohlazení

V původním prostředí má řasokoule(Cladophora aegagropila) tři formy – epifytickou, přichycenou třeba na kameni, dále trsy vláken na dně jezer a poslední kulovitá verze se pohybuje hlavně u vodní hladiny. 

Jak ji pěstovat 

V přírodě žije kulovitá řasokoule zejména na jezerních mělčinách. Potřebuje totiž dostatek světla k fotosyntéze. Její tvarzapříčinilo proudění vody, které jí otáčí. Při pohybu ve vodě se rostlina zároveň zbavuje nečistot. V domácích podmínkách se bude řasokouli dařit ve skleněné nádobě s měkkou vodou. Umístěte ji na světlé místo, nedávejte ji však na přímé slunce – v ohřáté vodě by začala hnědnout.

Aby si řasokoule zachovala svůj tvar, je vhodné ji sem tam rukou pootočit a napodobit proudění vody – nejlépe každý den, minimálně jednou týdně. Ve stejném intervalu jí měňte vodu, zásadně studenou (přidat můžete i kostku ledu). Při výměně vody je dobré řasokouli jemně pomačkat, a tak ji trochu proprat a vyčistit. Dovnitř koule se přitom může dostat také vzduch a rostlina se pak bude ve vodě vznášet. Nadnášet a držet u hladiny ji mohou i bublinky kyslíku z fotosyntézy. Obvykle se však řasokoule drží při dně. 

Přirůstá zhruba 5 mm za rok. Největší exempláře byly zaznamenány v japonském jezeře Akan a měřily v průměru až 30 cm. Takové rostliny se mohou dožít i 100 let.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada