Kakost: jedno jméno, mnoho podob

Plánování záhonů je poplatné různým módním trendům. Z některých trvalek se stanou všestranně oblíbené sezonní hity, které nesmějí chybět v žádné zahradě, zatímco jiné druhy skončí v zapomnění. Ale najdou se i takové, které odolají všem krátkodobým trendům a stanou se z nich skutečné stálice. K těm patří rod kakost (Geranium), jehož druhy a odrůdy lze v dnešní době najít v romantické venkovské zahradě, v puristicky navržené městské zahradě i v nádobě na balkoně.

Obliba kakostů na zahradách roste

Nadšení z kakostu se v Evropě probudilo na začátku 80. let 20. století. Nejdřív se vysazoval především kakost oddenkatý (Geranium macrorrhizum Spessart’), nenáročná, rychle rostoucí a navíc v zimě zelená rostlina, ovšem spíše s nenápadnými bílými květy. Je ideální jako velkoplošná výsadba pod stromy. Jako doprovod pro růže a stračku si ovšem větší oblibu získal kakost vznešený (G. x magnificum) s velkými modrofialovými květy. Doporučení si zaslouží také nová německá odrůda ’Rosemoor’.

Kakost byl vyšlechtěn do stovek odrůd

Za mnoho odrůd kakostu, které byly vyšlechtěny v minulých stoletích, ovšem vděčíme šlechtitelům z Anglie a Holandska. V tuzemsku i v cizině je dnes na trhu už asi 500 druhů, odrůd a kříženců. Jejich nároky na světlo a půdu se liší podle druhu, ale většinou jsou to rostliny odolné, a tím i nenáročné na péči. V nabídce jsou i velkokvěté až 60 cm vysoké odrůdy jako ’Brookside’, které mají původ v domácím kakostu lučním. Mají rády slunné záhony s půdou bohatou na živiny, ale nepříliš suchou. Malokvěté, kolem 30 cm vysoké odrůdy kakostu krvavého (G. sanguineum) naopak snášejí i velké sucho. 

Kakost luční (Geranium pratense)
Info ikona

Kakost luční (Geranium pratense) kvete modře, ale pozornost poutá i ozdobnými listy s purpurovým nádechem. 

Foto: Shutterstock

Kakost zdobí nejen květy, ale i atraktivní listy

V zahradní tvorbě dnes hrají vzrůstající úlohu také dekorativní listy. Také zde najdeme v nabídce kakostů vhodné zástupce, kupříkladu kakost Renardův (G. renardii) se šalvějově zelenými měkkými listy nebo kakost luční ’Black Beauty(G. pratense) s purpurově zbarvenými listy: s nimi lze v záhonu vykouzlit extravagantní kombinace trvalek.

Po odkvětu kakost zastřihněte

K nemnoha činnostem, které jsou při péči o kakost třeba, patří odstraňování odkvetlých květenství. Vypadá to hezky a zamezuje samovýsevu. Rostliny, které přerostou, můžete zastřihnout dokonce i několik centimetrů nad zemí. Velkoplošné koberce snadno zkrátíte nůžkami na živý plot. Pokud je pohnojíte, po krátké době znovu obrazí. Některé odrůdy, jako například ty odvozené od kakostu lesního a lučního, také nasadí na další kvetení. Zastřihování koncem podzimu se ovšem vyvarujte, především u druhů zelených v zimě.

    Jak dělit starší trsy kakostů

    Odolné trvalky, jako je kakost, zpravidla rostou rychle a bujně a lze je jednoduše množit. Vhodné období pro dělení kakostu je březen. Rostlinu jednoduše rycími vidlemi vyjměte ze země a rozdělte kořenový bal. Jednotlivé části rostliny pak můžete zasadit do prokypřeného záhonu. Nezapomeňte je po vysazení pořádně zalít.

    Kakost se uplatní kdekoli na zahradě

    Pestrost rodu Geranium nabízí vhodnou rostlinu pro každou oblast zahrady. Zde je malý přehled: 

    • Slunce a vlhko: Geranium endressii, G. himalayense, G. x magnificum, G. pratense, G. psilostemon 
    • Polostín a vlhko: Geranium gracile, G. himalayense, G. sylvaticum 
    • Slunce a sucho: Geranium sanguineum, G. renardii, Geranium x cantabrigiense, G. cinereum 
    • Stín a sucho: Geranium macrorrhizum, G. nodosum, G. phaeum  

    Naše krásná zahrada

    Předplatné časopisu Naše krásná zahrada