Jak oživit zatravněnou plochu

Mnoho lidí uvažuje následovně:jakmile jsou cesty, terasa a odpočívadlo vydlážděny a všechny živé ploty, růže i trvalky rostou na svých místech, nastává čas na poslední krok – bez velkého přemýšlení osít zbylou plochu travním semenem. Přitom právě budoucí trávník tvoří klíčový prostor uprostřed pozemku a do značné míry právě na něm závisí, jak zajímavá zahrada vznikne. 

Jak vytvořit atraktivnější travní porost

Existuje spousta způsobů, jak dát zelenému koberci přitažlivou podobu – je však nutné počítat s ním už od začátku plánování. Na načrtnutém půdorysu zahrady můžete popustit uzdu své tvořivosti a s tužkou a pastelkami v ruce si hrát s přímkami i křivkami. Vzniklá travnatá plocha se zvlněnými nebo kruhovými obrysy, které v zahradě převezmou i další prvky – třeba zahradní jezírko, odpočívadlo nebo tvarované dřeviny – pak získá přitažlivou podobu.

Kruhový trávník
Info ikona

Princip šlapáků může fungovat i obráceně  nášlapný trávník ve zpevněné ploše.

Foto: Shutterstock

Rozlehlý (ale vlastně nezajímavý) trávník promění v přitažlivý prvek třeba kamenné šlapáky. Právě tak můžete využít i opačný princip, při kterém se ve štěrkové ploše objevují miniaturní plochy trávníku. Důležité je, aby kameny, dlaždice nebo dlážděné pásy ležely o něco níž než trávník, aby nevadily při sečení. 

U pěkného trávníku záleží i na detailu 

Vzhled připomínající měkký koberec získátrávník tehdy, když budou jeho okraje mírně vystupovat nad okolí. Měl by proto ležet o něco výš než sousedící záhony a pěšiny. Doporučuje se také olemování ocelovou páskou nebo úzkým pásem kamenů či dlaždic. Pokud podobný lem chybí, je nezbytná pravidelná údržba rýčem, nejlépe speciálním zakulaceným rýčem na rovnání okrajů trávníku. Jedině tak si zelená plocha zachová bezchybný výraz.

Kvetoucí louka
Info ikona

Protipól anglického trávníku – louka nabízí květy, potravu pro včely a domov mnoha živočichům.

Foto: Shutterstock

Místo trávníku malá kvetoucí louka 

Milovníci přírody občas zatouží mít v zahradě alespoň kousek rozkvetlé louky. Vypadá idylicky, a navíc vábí včely, čmeláky a motýly. Pro založení kvetoucí louky je ale důležitá dobrá příprava půdy. Ta nesmí být příliš bohatá na živiny, proto se doporučuje vylehčit půdu nejprve pískem, ošetřit vápnem, a teprve potom rozhodit speciální osivo.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada