Dřeviny kvetoucí v zimě

Pokud se za mírného zimního dne vydáte na procházku, možná nebudete věřit vlastním očím: kvetoucí strom v zasněžené zahradě! Nejčastěji se asi setkáte s višní chloupkatou (Prunus subhirtella Autumnalis’), která patří k několika dřevinám, které svým zdobí zahrady i v době, kdy ostatní stromy a keře odpočívají.

Které druhy rostlin oživí zahradu v zimě

Dřeviny, které kvetou i několik měsíců

Většina stromů a keřů otevře všechny pupeny během několika týdnů, ale u druhů, které kvetou v zimě, se tento proces prodlužuje na několik měsíců. Tak například kalina vonná (Viburnum farreri) často začíná zlehka kvést už v říjnu, zmiňovaná višeň chloupkatá a jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum) obvykle v průběhu prosince. Za teplých dnů se otevře několik nových květů, a když mrzne, nastane v kvetení pauza. Období kvetení tak „po troškách“ probíhá až do jara, kdy se otevřou všechny zbylé květy.

Dokonalou ukázkou, jak se rostliny dokážou přizpůsobit zimě, je vilín (Hamamelis). Jeho jemné korunní plátky se za teplot pod nulou svinou, a když se oteplí, znovu se natáhnou. Zimnokvět časný (Chimonanthus praecox) zase chrání své jemné květy jemným voskovým povlakem.

Mráz poškozuje dřeviny. Jak je chránit?

Kam vysadit raně kvetoucí dřeviny

Při výsadbě keřů, které rozkvétají v zimě, zvlášť záleží na volbě místa. Nesázejte je do odlehlých koutů zahrady, kam celou zimu nepřijdete. Vilínu i kalině to nejlépe sluší, když jim svěříte úlohu solitéry. A pokud je zasadíte do předzahrádky nebo k pěšině, budete si moci užívat i jemnou vůni květů. Jestliže pod ně zasadíte navíc čemeřici nebo některou z časně kvetoucích cibulovin, jako je talovín nebo sněženka, vznikne dokonalý jarní záhon. Pamatujte i na to, že světlé květy lépe vyniknou před jednolitým tmavým pozadím – třeba před jehličnany. 

Zimnokvět je poněkud citlivější na mráz, proto v prvních letech po vysazení potřebuje zimní ochranu. Nejlépe mu bude na chráněném stanovišti, třeba u domovní zdi. Stálezelené mahonii zase nesvědčí prudké zimní slunce, proto pro ni vyberte místo ve stínu. Výhodou keřů, které kvetou v zimě je, že se obejdou bez řezu – výjimkou je jen odstranění nemocných nebo zmrzlých větví.

Jak co nejlépe využít sníh na zahradě

Brzké květy dřevin často výrazně voní

Zimní květy potřebují k opylení hmyz, venku je však v tomto období jen málo křídel a sosáků schopných tuto službu vykonat. Mnoho druhů, například kalina nebo mahonie, se proto snaží kromě barvy přilákat opylovače i vůní. Jdete-li kolem, skloňte se k nim a přivoňte si. Za teplých dnů to ani nebude potřeba – vůně vás „polechtá“ v nose i ve vzdálenosti několika kroků. U vilínu záleží na odrůdě: silně voní například oblíbená ’Pallida’ a ’Feuerzauber’, jiným vůně chybí. Koncem zimy nastane čas dalších dvou vonných keřůlýkovce jedovatého (Daphne mezereum) a abéliovníku dvouřadého (Abeliophyllum distichum).

Dřeviny s barevnými plody, které potěší vás i ptáky

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada