Jak se postarat o blahovičník

Hodně světla, vody a místa

Blahovičník Gunnův (Eucalyptus gunni) se pěstuje jako přenosná rostlina – v létě na zahradě nebo balkoně, v zimě v interiéru. Co potřebuje? Předně je to dostatek rozptýleného světla, ne však přímé slunce. V interiéru je pro něj proto ideální východní nebo západní okno. Nedostatek světla vyvolá růst dlouhých a málo olistěných výhonů.

Potřebám svého blahovičníku se snažte vyhovět. Je to i pro vaše blaho – za správnou péči se odvděčí nezaměnitelnou vůní.

Kromě světla je pro blahovičník nesmírně důležitá i zálivka. Půda nesmí od jara do podzimu vyschnout, zvláště v létě, nově nasazené listy jinak usychají. Substrát by ale neměl být ani dlouhodobě přemokřený. V zimě je však nutné vláhu omezit podle teploty – čím vyšší teplota, tím častější zálivka. Půda může mimo sezonu i mírně vyschnout, ale ne přeschnout. Vodu můžete lít na půdu nebo do misky, rostlina nesmí ale stát ve vodě dlouho. Disharmonii v potřebě a dodávce vody poznáte podle tmavnutí listů.

Eukalyptový olej
Info ikona

Vůně eukalyptu odpudí moli a protáhne nos. Využití má i olej rozptýlený do prostoru dezinfikuje vzduch.

Blahovičník vyžaduje také hodně prostoru. Přesazujte ho ideálně jednou za dva roky, vždy na jaře a do většího květináče. Při přesazování nesmí však dojít k poškození kořenů, jinak by rostlina mohla zajít. Jako substrát se používá zahradní zemina doplněná o vododržnější rašelinu nebo naopak propustný písek – záleží na půdě a možnostech zálivky. Od dubna do srpna je rovněž dobré blahovičník každé dva týdny přihnojovat hnojivem pro pokojové rostliny. Řez je možný během celého roku.

Letní a zimní teplotní režim

Letnění dopřejte blahovičníku od května do září, a to na polostinném a chráněném místě na zahradě nebo balkoně. A zatímco v sezoně potřebuje rostlina teplotu nad 20 °C, v zimě pouze 10 °C (4 až 15 °C  při pěstování na světlém místě snese větší chlad a opačně). Blahovičník není mrazuvzdorný, ideální je pro něj tedy zimní zahrada nebo nepříliš vytápěná místnost. Pozor, nesmí být na parapetu, pod nímž je zapnutý radiátor.

Stává se, že se v létě venku rostlině daří a po přenesení na zimu do interiéru začne usychat. A to i přes dodržení všech podmínek. Zimu ale rostlina obvykle přežije. Na jaře jí pak stačí zastřihnout výhony a po ledových mužích přemístit v nádobě zase ven, kde obrazí.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada